HYLAS-1 gotowy do pracy

0

Wizja artystyczna HYLAS na orbicie okołoziemskiej / Credits: Avanti CommunicationsHYLAS-1, pierwszy europejski satelita dedykowany szerokopasmowym usługom dla klientów europejskich, zakończył fazę testów na orbicie i osiągnął stan gotowości do podjęcia normalnej służby.

Wyniesiony 26 listopada 2010 roku satelita HYLAS-1 wszedł na orbitę geostacjonarną 3 grudnia 2010 i od tamtej pory przeszedł szereg testów i badań, w celu upewnienia, że wszystkie podzespoły statku pracują zgodnie z założeniami. Testy łączności ze stacją śledzenia Redu w Belgiipotwierdziły, że ładunki telekomunikacyjne i anteny statku pracują poprawnie.

W ostatnim tygodniu marca Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o zakończeniu fazy testowej i gotowość satelity do podjęcia normalnej pracy na rzecz odbiorców europejskich.

Urządzenia telekomunikacyjne zamontowane na HYLASIE są unikalne w skali światowej: powstawały przez wiele lat w ramach programu Zaawansowanych Badań nad Systemami Satelitarnymi ARTES, ustanowionego przez ESA, w którym kluczową rolę odgrywała firma Astrium. Z 66 układów stanowiących ładunek użyteczny 48 powstało w ramach ARTES.

HYLAS-1 jest też pierwszym satelitą zbudowanym przez ESA w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Satelita będzie świadczył komercyjne usługi dystrybucji sygnałów telewizyjnych i innych szerokopasmowych usług telekomunikacyjnych. W Polsce usługi te są dostępne poprzez firmę Computex Technologies, pośrednika firmy Avanti Communications, która finansowała misję HYLAS i jest współwłaścicielem satellity.

Źródło: ESA

Comments are closed.