Chiny: nowa wytwórnia rakiet nośnych

0

Chiny kończą budowę kompleksu produkcji rakiet nośnych, ogłosiła w piątek chińska prasa państwowa. Będzie to największy na świecie zakład projektowania, produkcji i testowania rakiet nośnych.

Państwowa gazeta “Global Times” napisała, że Chiny ukończyły budowę 20 z 22 budynków zakładów w których będą budowane i testowane rakiety nośne. Kompleks powstaje w portowym mieście Tiencin, nad Morzem Żółtym.

Według gazety ma być to największa na świecie fabryka projektująca, produkująca i testująca rakiety nośne. Na 200 hektarach gruntów produkowane będą rakiety Chang Zheng (Długi Marsz) 4 i 5.  Nie wiadomo kiedy nowe konstrukcje zaczną być produkowane. Długi Marsz 5 ma mieć nośność 25 ton, czyli porównywalną z najcięższą amerykańską rakietą nośną Delta IV Heavy.

Liang Xiaohong, wicedyrektor China Academy of Launch Vehicle Technology, powiedział, że rakiety Długi Marsz 5 będą używane do lotów załogowych i dalszej eksploracji Księżyca. Chiny zamierzają przywieźć próbki Księżyca na Ziemię w 2017 roku, a rok wcześniej zbudować małą stację kosmiczną na orbicie okołoziemskiej.

Jeszcze w tym roku Chiny mają wykonać pierwsze dokowanie w przestrzeni kosmicznej. Dwa bezzałogowe statki, osobno wystrzelone, mają spotkać się i połączyć na orbicie.

Położenie miasta wydzielonego Tiencin na mapie Chin / Autor: Joowwww, źródło: WikiCommons, licencja: Public DomainŹródło: Global Times

Comments are closed.