STS-134: AMS-02 zainstalowany w ładowni promu

0

W piątek i sobotę (25 i 26 marca) nastąpiła instalacja instrumentu AMS-02 w ładowni promu Endeavour. Jest to kolejny krok w przygotowaniach do misji STS-134.

Trwają prace na wyrzutni LC-39A. W ciągu tygodnia od naszego ostatniego raportu na temat stanu przygotowań do misji STS-134 przeprowadzono wiele ważnych prac. Najważniejsze z nich to transport, a następnie instalacja ładunku misji STS-134, czyli instrumentu naukowego AMS-02 oraz palety ELC-3.

Ładunek przetransportowano 23 marca i zainstalowano 25 i 26 marca. Transport ładunku najczęściej odbywa się niezależnie od operacji wyprowadzenia promu na platformę, by ograniczyć wibracje, jakim mógłby być poddany ładunek. Czynności instalacyjne zakończono 26 marca o godzinie 17:40 CET (w Polsce jeszcze nie było zmiany czasu na letni, stąd czas CET).

Jednocześnie trwają negocjacje z Rosjanami w sprawie startu bezzałogowego pojazdu zaopatrzeniowego Progress M-10M, który jest planowany na 27 kwietnia 2011. NASA chce, by Rosjanie opóźnili go, co pozwoliłoby na dokowanie Progressa już po części wspólnej misji STS-134 i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W tej chwili wydaje się, że start Progressa nastąpi na początku maja, a eksperymenty biologiczne, które miały być zainstalowane na pokładzie tego pojazdu, przejmie prom Endeavour – są to głównie próbki, które wymagają odpowiednich warunków i obsługi.

Start promu Endeavour do misji STS-134 planowany jest w tej chwili na 20 kwietnia na godzinę 01:48 CEST.

(NASA)

Konfiguracja ładunku misji STS-134 - ELC-3 po środku ładowni, AMS-02 na końcu ładowni / Credits - NASA TV

Comments are closed.