Cztery nowe gazowe giganty

0

9 i 11 marca astronomowie poinformowali o potwierdzeniu istnienia czterech nowych egzoplanet. Wszystkie te nowe planety pozasłoneczne są gazowymi gigantami.

Nowe obiekty otrzymały oznaczenia HU Aqr(AB) bHU Aqr(AB) cHAT-P-28 b i HAT-P-29 b.

Dwa pierwsze znajdują się w tym samym ciekawym układzie planetarnym, który składa się z dwóch gwiazd macierzystych, krążących wokół siebie w ciasnym układzie z czasem zaledwie około 2 godzin. Egzoplanety w tym układzie krążą stosunkowo daleko do gwiazd macierzystych – w odległości odpowiednio 3,6 i 5,4 AU. Obie egzoplanety są bardzo masywne – masa minimalna HU Aqr(AB) b szacowana jest na około 6 mas Jowisza, a HU Aqr(AB) c na około 4,5 mas Jowisza. Co ciekawe, jest możliwe, że w tym układzie krąży jeszcze jeden gazowy gigant, HU Aqr(AB) d, w dalszej odległości.

Dwie pozostałe nowe egzoplanety – HAT-P-28 b i HAT-P-29 b – to typowe gorące Jowisze. Są to planety pozasłoneczne krążące bardzo blisko swoich gwiazd macierzystych (w odległości odpowiednio około 6,5 i 10 mln kilometrów z czasem zaledwie około 3 dni i 7 godzin oraz 5 dni i 16 godzin). To obiekty o masach nieco mniejszych od naszego Jowisza (szacowanych na odpowiednio 0,63 i 0,78 masy największej planety naszego Układu Słonecznego), choć ich promienie są prawdopodobnie większe (odpowiednio 1,1 i 1,2 promienia Jowisza). Oznacza to, że obie egzoplanety charakteryzują się niską gęstością, co jest typowe dla obiektów tego typu.

Wraz z potwierdzeniem istnienia tych czterech egzoplanet lista planet pozasłonecznych wzrosła do 538 obiektów.

(Encyklopedia Planet Pozasłonecznych)

Comments are closed.