Przygotowania do startu X-37B

0

Już 4 marca rakieta Atlas V wyniesie drugi bezzałogowy mini-prom X-37B na orbitę. Rozpocznie się druga tajna misja X-37B.

Pierwsza misja mini-promu X-37B (oznaczenie OTV-1) rozpoczęła się 23 kwietnia 2010 roku. Lądowanie nastąpiło 3 grudnia 2010 roku. W ciągu 220 dni pomiędzy startem i lądowaniem X-37B przebywał na niskiej orbicie wokółziemskiej, wykonując kilka manewrów orbitalnych. USAF, czyli amerykańskie siły powietrzne, nie podały żadnych informacji o parametrach orbity X-37B, mimo tego jednak pojazd został odnaleziony przez amatorów.

Zbliża się kolejna misja X-37B. Tym razem na orbitę poleci drugi egzemplarz tego mini-promu. Pojazd nosi oznaczenie OTV-2 (Orbital Test Vehicle 2) i, podobnie jak w przypadku poprzedniej misji, niewiele wiadomo o tej wyprawie. Wiadomo jedynie, że rakietą nośną będzie Atlas V w konfiguracji 501 i że misja może trwać aż do 270 dni. Strona “Lotów Kosmicznych” podaje także, że parametry orbity mogą być następujące: wysokość 401×422 km, nachylenie 39,99°.

Okienko startowe otwiera się o godzinie 21:39 CET i zamyka o 23:39 CET, transmisję ze startu będzie można zobaczyć na stronie United Launch Alliance. Początek nastąpi na 25 minut przed otwarciem okienka startowego. Szanse na start oceniane są na zaledwie 30% ze względu na złą prognozę pogody dla Florydy.

X-37B powstał w ramach programu OTV (Orbital Test Vehicle), jako sposób na testowanie nowych technologii na potrzeby USAF. Początkowo stanowił program badawczy NASA, jednak po rozpoczęciu programu Constellation został on przekazany do dyspozycji Pentagonu – od tego momentu budowa oraz przeznaczenie pojazdu zostało objęte klauzulą tajności, choć USAF publikowało co pewien czas informacje na temat projektu.

Choć X-37B jest programem wojskowym, to jednak możliwości jego militarnego zastosowania są znikome, choć możliwe jest pełnienie przez pojazd także funkcji wywiadowczych. Według oficjalnych informacji USAF samolot kosmiczny ma przede wszystkim pełnić rolę platformy testującej nowe technologie takie jak: zaawansowane systemy nawigacyjne, systemy osłony termicznej, awionika nowej generacji, struktury odporne na działanie wysokiej temperatury, a także inne rozwiązania.

Polecamy galerię zdjęć wykonaną po lądowaniu X-37B.

Comments are closed.