Wystartował Minotaur z tajnym satelitą

0

O godzinie 13:36 czasu CET z bazy sił powietrznych Vandenberg na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych wystartowała rakieta nośna Minotaur-1. Ładunkiem jest tajny satelita kryjący się pod akronimem NRO L-66.

Satelita został wyniesiony na kołową orbitę o przybliżonych parametrach 600 km wysokości oraz inklinacji 92-93 stopni. Był to już dziewiąty lot rakiety Minotaur-1 od 2000 roku, w którym to miał miejsce jej dziewiczy lot. Wszystkie starty były udane. Konstruktorem nosiciela jest Orbital Sciences Corporation. Minotaur-1 został zbudowany na bazie rakiety balistycznej Minuteman-II (pierwszy i drugi stopień) oraz silników (na paliwo stałe) z trzeciego i czwartego stopnia komercyjnej rakiety Pegasus. Rakieta jest w stanie umieścić 580 kilogramowy ładunek na orbicie o wysokości 185 km i inklinacji 28,5 stopnia.

Start odbył się z platformy SLC-8. O samym ładunku praktycznie nic nie wiadomo: mały satelita wywiadowczy jest częścią rozwojowego programu technologii RPP (Rapid Pathfinder Program). Agencja NRO wydała w niedziele krótkie oświadczenie stwierdzające, iż start rakiety się udał.

Następny start Minotaura odbędzie się w maju z wyspy Wallops. Wystrzelony zostanie satelita obserwacyjny ORS 1 dla Pentagonu.

Zdjęcia przedstawiające start z bliska można obejrzeć na tej stronie.

(VAFB)

Comments are closed.