Space Operations wskrzesza Gemini

0

Firma Space Operations planuje wykorzystać technologię statków Gemini z lat 60. XX do załogowych lotów kosmicznych. Lot testowy zapowiada już na przyszły rok.

Amerykańska firma Space Operations, założona w Madsion, stan Alabama, zapowiada na 20 lutego 2012 roku testowy lot dwuosobowego statku kosmicznego “Eclipse”. Miałby on od 2013 roku wykonywać regularne misje komercyjne i rządowe.

“Eclipse” ma wykorzystywać konstrukcję dwuosobowych statków Gemini – programu lotów załogowych NASA prowadzonego w latach 60. XX wieku. Dzięki temu opracowanie i wdrożenie statku do produkcji ma być rekordowo szybkie.

Dyrektor techniczny firmy, James Hopkins, zapowiada, że zostaną wykorzystane współczesne materiały i najnowsze, ale też godne zaufania, technologie, które uwspółcześnią konstrukcję. Hopkins w oświadczeniu przypomniał, że statki Gemini odbyły 13 udanych lotów, w tym 10 załogowych.

Gemini 7 widziane z pokładu Gemini 6 / Credits: NASABuzz Aldrin i Jim Lovell w kapsule Gemini 12 / Credits: NASA“Eclipse” ma być przystosowany do lądowań na ziemi i mieć możliwość szybkiego przygotowania do kolejnej misji. Prócz załogi, statek ma mieć możliwość wyniesienie na orbitę ładunku o masie ponad 4 ton. Statek ma być wynoszony istniejącą komercyjną rakietą nośną.

Powstanie projektu “Eclipse” dyrektor zarządzający firmy, Craig Russell, tłumaczy grożącą Stanom Zjednoczonym przerwą w niezależnym załogowym dostępie do przestrzeni kosmicznej. Russell uważa, że USA potrzebują własnego dostępu do kosmosu tu i teraz, a nie za 4 czy 5 lat.

Space Operations chce zaoferować swój statek do różnych celów: naprawy i serwisowania satelitów, umieszczaniu satelitów na orbicie, turystyce kosmicznej, budowie stacji kosmicznych i ich zaopatrzeniu, czy neutralizacji kosmicznych śmieci.

Prezes Chris Gattis mówi, że “charakter pierwszych kilku misji będzie zależał od tego kto wyłoży na nie pieniądze”. Dodaje: “2012 lecimy w kosmos i szukamy chętnych do polecenia z nami”.

Źródło: Parabolic Arc

Comments are closed.