Satelity w walce z somalijskimi piratami

0

Narodowy, autonomiczny program satelitarny może być przydatny w różnych sytuacjach kryzysowych. Od lat satelity obserwują obszary dotknięte różnymi katastrofami, takimi jak pożary, powodzie, trzęsienia ziemi czy plagi szarańczy.

Konstelacja czterech włoskich satelitów Cosmo-Skymed używana jest obecnie w walce z somalijskimi piratami. Znajdujące się na kołowej orbicie na wysokości 619 km satelity obserwują porwany 8 lutego włoski tankowiec Savina Caylyn. Wówczas statek znajdował się w odległości 800 km na zachód od Indii. Dopiero w zeszły piątek włoskim służbom udało się skontaktować z 22 osobową załogą. Od czasu porwania statek kieruje się w kierunku wybrzeży Somalii.

Satelity Cosmo-Skymed dostarczają danych do realizowanego w ramach europejskiego programu GMES systemu MARISS (Maritime Security Service). Program łączy dane ze źródeł tradycyjnych oraz satelitarnych, wspomagając monitoring statków w różnych regionach świata. Z danych korzystają różne służby cywilne i wojskowe, takie jak straż wodna, celnicy czy marynarka wojenna.

Konstelacja czterech satelitów powstała na zlecenie Włoskiej Akademii Nauk oraz Włoskiego Ministerstwa Obrony. Głównym operatorem jest Włoska Agencja Kosmiczna (ASI). Satelity zostały zbudowane przez Alcatel Alenia Space i wystrzelone w latach 2007-2010.

(ESA)

Comments are closed.