PTR: przygotowania do lotu rakiety RTP3

0

Polskie Towarzystwo Rakietowe w porozumieniu z Wojskiem Polskim i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, przygotowuje się do startów rakiet eksperymentalnych, które mają się odbyć się na poligonie Drawsko Pomorskie, 9 i 10 kwietnia.

W trakcie prób odbędą się testy elektroniki pokładowej, telemetrii, systemów odnajdywania. Loty mają na celu sprawdzenie również samych konstrukcji. Jedną z prób, z jaką PTR wiąże duże nadzieje, będzie start rakiety RTP3 (Rocket Team Poland 3). Napęd rakiety przeszedł statyczny test pomiarowy 6 lutego. Zapis filmowy z próby:

{youtube}7ic_UUvckF4{/youtube}
Statyczny test ogniowy silnika HP85 z połową docelowej ilości paliwa, 6 lutego 2011

W trakcie próby silnik zawierał połowę paliwa jakie przewiduje się użyć w trakcie właściwego startu. PTR przewiduje wystrzelenie rakiety 9 lub 10 kwietnia 2011, a jeśli próbie startu przeszkodzą warunki atmosferyczne, 29-30 kwietnia. Towarzystwo stawia rakiecie, którą skonstruowało, szereg zadań: przekroczenie prędkości dźwięku, zebranie danych pomiarowych, nagranie filmu z pokładu rakiety, bezpieczne odzyskanie rakiety.

Start rakiety RTP2 / Credits: PTRStarty rakiet nie będą dostępne dla widzów, ze względów bezpieczeństwa.

Rakieta RTP3 to duża rakieta amatorska z silnikiem klasy M. Ma długość 180 cm i średnicę 10,2 cm. Wykonana jest z papieru i laminatu węglowego. Bez silnika ma masę 3 kg. Konstruktorzy szacują, że wzniesie się ona na wysokość 3,7 kilometra, osiągając prędkość ok. 560 m/s (1,7 Ma), z przyspieszeniem 22g.

Silnik rakiety będzie miał ciąg startowy 2kN (końcowy 1kN) i pracować będzie niespełna 4 sekundy. Wykonany jest z aluminium i ma masę 5,3 kilograma. Docelowy silnik zawierać będzie 2,8 kilogramów stałego materiału pędnego ColdFlame, opartego o azotan amonu (saletrę amonową). Uzyskiwany podczas testów impuls właściwy paliwa ColdFlame wyniósł ok. 190 s.

RTP3 jest następczynią rakiety Rocket Team Poland 2. RTP2 uległa zniszczeniu 20 września 2009 roku. Większość elementów rakiety, w tym człon z elektroniką, który opadł na spadochronie, udało się odzyskać. Zapis lotu rejestrowany przez komputer pokładowy pokazał, że rakieta osiągnęła prędkość dźwięku.

Rozpad rakiety RTP2 przy osiąganiu prędkości dźwięku / Credits: PTRKonstruktorzy mają nadzieję, że wyciągnęli wnioski z nieudanego startu i kwietniowa próba zakończy się sukcesem i realizacją wszystkich postawionych konstrukcji celów.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

Redakcja dziękuje p. Robertowi Magierze za nadesłane materiały.

Odzyskana głowica z blokiem elektroniki / Credits: PTRTest statyczny silnika HP85 rakiety RTP3 / Credits: PTR

Comments are closed.