Orbital Sciences zbuduje SES-8

0

Operator SES World Skies zamówił w firmie Orbital Sciences szóstego satelitę typu Star, który uzyska oznaczenie SES-8. Trzy statki oparte na tej platformie już działają we flocie SES. Dwa kolejne są w trakcie budowy.

Firma Orbital Sciences otrzymała kolejne zamówienie od jednego z największych operatorów satelitarnych na świecie, spółki SES.

Kolejny satelita floty SES, SES-8, będzie szóstym statkiem opartym o platformę Star. 33 transpondery pasma Ku będą obsługiwały region Azji Południowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Indii, pracując na nad południkiem 95oE. Łączna ich moc nadawcza wyniesie około 5 kW.

Współpraca obu podmiotów trwa już od kilku lat. SES zamówił u Orbital Sciences już pięć innych satelitów opartych o tę samą platformę. Trzy już są w służbie (AMC-21, NSS-9, SES-1), a dwa kolejne w budowie (SES-2, SES-3).

SES-8 jest trzydziestym trzecim geostacjonarnym satelitą telekomunikacyjnym zamówionym w OSC. Dziesięć z nich jest w trakcie projektowania lub budowy. Pozostałe, pracują na orbicie. Ostatnim zamówionym w OSC satelitą był Mexsat-3.

Do SES World Skies należy 28 z 44 satelitów należących do grupy SES, znanej mieszkańcom Polski głównie za sprawą satelitów Astra (spółki SES Astra). Zamówienie SES-8 jest odpowiedzią firmy na dynamicznie rozwijający się rynek transmisji DTH w Indiach. Kilka dni temu SES World Skies wynajął całą przepustowość wiązki satelity SES-7, obejmującej właśnie Indie. SES-7 to dawny satelita ProtoStar II, odkupiony od Protostar w 2009 roku.

Źródło: SES World Skies

Comments are closed.