Odwołanie startu Taurusa

0

Parę godzin temu miał mieć miejsce start rakiety Taurus XL z satelitą środowiskowym Glory. Na kilka minut przed momentem startu doszło jednak do zatrzymania odliczania. Kolejna próba startu zostanie przeprowadzona w piątek o godzinie 11:09 CET.

Dzisiejszy start miał być pierwszym startem rakiety Taurus od 2009 roku, kiedy to niepowodzeniem zakończyła się satelizacja satelity OCO (Orbiting Carbon Observatory), celem którego miało być prowadzenie badań nad rozmieszczeniem i koncentracją dwutlenku węgla w atmosferze Ziemi.

Uaktualnienie: 24 godzinne odłożenie startu zostało rozszerzone do 48 godzin. Próba startu zostanie ponownie przeprowadzona w piątek o godzinie 11:09 CET.
Uaktualnienie 2: Start rakiety został odłożony na początek marca. W tym czasie powinien zostać rozwiązany problem techniczny.

Odliczanie zostało oficjalnie zatrzymane w T – minus 7 minut, 41 sekund. Powodem był naziemny sprzęt wspomagający start VICC (Vehicle Interface Control Console), który wydał sprzeczne sygnały. Kontrolerzy lotu szybko podjęli starania nad uruchomieniem zapasowego systemu, jednak ten także generował niewłaściwą telemetrię. Z uwagi na bardzo krótkie okno startowe, wynoszące zaledwie 47 sekund, zadecydowano o odłożeniu startu na 24 godziny.

Głównym ładunkiem jest satelita Glory amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, którego celem są badania klimatu oraz atmosfery Ziemi. Satelita, posiadający masę 538 kilogramów, został zbudowany przez Orbital Sciences Corporation na bazie platformy LEOStar. Glory poruszać się będzie po orbicie helio-synchronicznej na wysokości 705 kilometrów.

Satelita wyposażony jest w dwa rozwijane panele słoneczne oraz trzeci panel przymocowany bezpośrednio do obudowy. Łącznie generowane z nich będzie 766 watów mocy. Glory posiada cztery silniczki o ciągu 4N każdy, zasilane jednoskładnikowym paliwem. W zbiorniku satelity znajduje się 45 kilogramów paliwa. Orientację zapewni trójosiowy system stabilizacji. Czas pracy Glory zakładany jest na 3 lata.

Instrumenty, które znajdują się na wyposażeniu Glory, opisane zostały w naszym poprzednim artykule.

Po wyniesieniu na orbitę, Glory dołączy do konstelacji satelitów “A-train”, składającej się jednostek badających Ziemię. Obecnie konstelacja ta składa się z satelitów Aqua, CloudSat, Calipso oraz Aura, które właśnie w takiej kolejności poruszają się po orbicie (satelita Aqua pierwszy). Do grudnia w 2009 roku należał do niej także francuski satelita Parasol, jednak jego orbita została zmieniona. Glory zajmie pozycję pomiędzy satelitami Calipso i Aura. Ostatni składnik dołączy do konstelacji w 2013 roku. Będzie to satelita OCO-2 (zamiennik OCO), który trafi przed Aqua.

Dodatkowo przez rakietę Taurus XL wyniesione zostaną trzy małe satelity typu CubeSat:

  • KySat-1 – zbudowany przez Kentucky Space, celem będzie jego wykorzystanie w programach edukacyjnych dla młodzieży szkolnej, która będzie mogła pobierać i wysyłać pliki, oraz operować kamerą satelity. Wymiary KySat-1 wynoszą 10x10x10 cm, a przewidywany okres operacyjnej działalności wyniesie pomiędzy 18 a 24 miesiące.
  • Hermes – ufundowany przez Konsorcjum Colorado Space Grant, będzie kontrolowany przez Uniwersystet Kolorado (Boulder, USA). Celem będzie demonstracja systemów szybszej transmisji danych z satelitów typu CubeSat na Ziemię. Dodatkowo będą za jego pomocą przeprowadzane badania pod przyszłe misje typu CubeSat oraz badania środowiskowe. Wyposażony jest w instrumenty do pomiaru temperatury oraz pola magnetycznego. Wymiary Hermesa wynoszą 10x10x10 cm.
  • Explorer-1 – reaktywacja misji historycznego, pierwszego amerykańskiego satelity o tej samej nazwie, który został wystrzelony w 1958 roku. Celem będzie przeprowadzenie badań nad radiacją. Ufundowany został przez Konsorcjum Montana Space Grant i będzie kontrolowany przez Uniwersytet Montany. Konstrukcja oparta jest na platformie Electra CubeSat.

Taurus-XL zostanie użyty w konfiguracji 3110, tzn. zostanie wykorzystany Castor 120 na pierwszym stopniu, mała owiewka aerodynamiczna, Orion-38 na czwartym stopniu oraz brak piątego stopnia. Ta konfiguracja została użyta wcześniej tylko raz, 24 lutego w 2009 roku w locie z satelitą OCO. Zawiodło wtedy otwarcie owiewki aerodynamicznej, ładunek miał zbyt dużą masę do wejścia na orbitę i satelita OCO wszedł w atmosferę nad Oceanem Arktycznym. Inżynierowie zmodyfikowali projekt owiewki celem zapobieżenia wystąpienia podobnej usterki w przyszłości.

Rakieta Taurus składa się z czterech stopni na paliwo stałe. Operowana jest przez firmę Orbital Sciences Corporation. Rozwinięta została w latach 90-tych jako ziemna wersja rakiety Pegasus. Pierwszy jej lot miał miejsce w marcu 1994 roku. Pomimo 17-letniego okresu użytkowania, będzie to dopiero dziewiąty lot Taurusa i trzeci Tarusa-XL, który różni się od starszej wersji unowocześnionym drugim i trzecim stopniem.

Taurus-XL wystartuje ze stanowiska Launch Complex 576E z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii. Jutrzejszy start będzie drugim przeprowadzonym w tym miesiącu przez firmę Orbital. Wcześniej, 6 lutego wystartowała rakieta Minotaur I, wynosząc satelitę USA-225. Następny start rakiety firmy Orbital planowany jest na maj, kiedy to Minotaur I wyniesie satelitę ORS-1. Kolejny lot Taurusa będzie miał najprawdopodobniej miejsce dopiero w 2013 roku, ładunkiem będzie OCO-2.

(NASA)

Comments are closed.