Falcon 9 z misją księżycową firmy Astrobotic Technology

0

Łazik księżycowy firmy Astrobotic Technology / Credits: Astrobotic TechnologyFirma Astrobotic Technology ogłosiła podpisanie ze SpaceX umowy na wyniesienie łazika księżycowego za pomocą rakiety Falcon 9.

Astrobotic Technology chce wynieść w grudniu 2013 łazika księżycowego do poszukiwań wody i wykonywania trójwymiarowych zdjęć powierzchni Srebrnego Globu. W tym celu podpisała stosowną umowę z firmą SpaceX, producentem i operatorem rakiet Falcon.

Falcon 9 będzie miał za zadanie wprowadzić sondę z łazikiem na trajektorię w kierunku Księżyca, do którego podróż zajmie 4 dni. Sonda wykona miękkie lądowanie przy pomocy technologii opracowanych przez Carnegie Mellon University. Łazik ma pracować przez 3 miesiące, tylko w ciągu dnia księżycowego.

Prezes Astrobotic Technology, dr William Whittaker i założyciel uniwersyteckiego centrum robotów polowych, zapowiada, że to pierwsza z serii misji.

Firma liczy na zwrot kosztów projektu poprzez udział w Google Lunar X-Prize (do 24 milionów USD), premii stanu Floryda za start w kosmos (2 miliony USD) i premii NASA za dostarczenie ładunku na Księżyc dla agencji kosmicznej lub podmiotu rynkowego (10 milionów USD).

Misję sponsoruje Carnegie Mellon University, gdzie powstało już kilka prototypów łazików księżycowych i wiele podmiotów przemysłowych, jak International Rectifier Corporation, Caterpillar Inc., czy ANSYS Inc.

Źródło: Astrobotic Tech.

Comments are closed.