Euroconsult: rynek satelitarnych usług wideo w 2020 roku

0

Euroconsult w swoim najnowszym raporcie poświęconym satelitarnym usługom wideo ocenia, że ich rynek osiągnie wartość 27 miliardów USD w 2020 roku, co oznacza 70% wzrost w ciągu dekady.

Euroconsult, wiodąca międzynarodowa firma analityczna rynku satelitarnego, zbadała rynek usług transmisji i dystrybucji wideo i kanałów telewizyjnych. Ich rynek, w postaci usług stałych i okazjonalnych, ma w 2020 roku osiągnąć wartość 27 miliardów USD. W 2010 był wart 15,8 miliarda USD.

Taki scenariusz rozwoju ma być spowodowany rozwojem telewizji cyfrowej w krajach rozwijających się, nowym metodom nadawania, czy rosnącemu zapotrzebowaniu na złożone usługi wideo.

Rynek transmisji wideo to głównie dystrybucja treści na żądanie (pay-TV), gdzie sygnał do telewidza dostarczany jest bezpośrednio przez satelitę lub przez terminale sieci naziemnej. Według “Video Transmission Services over Satellite, Global Market Analysis and Forecasts to 2020”, na końcu 2010 roku drogą satelitarną nadawano 25 000 sygnałów telewizyjnych. Największym rynkiem pozostają Ameryka Północna i Europa, ale wśród najdynamiczniej rozwijających się są Indie, Rosja i Brazylia.

Na zwiększone zapotrzebowanie pasm transmisji satelitarnych wpływa także wprowadzanie telewizji trójwymiarowej, rozwój sieci światłowodowych i telefonii komórkowej następnej, czwartej generacji.

Usługi okazjonalne, takie jak przesyłanie surowego materiału wideo (transmisje na żywo), również rozwijają się. W ciągu ostatnich pięciu lat o 24%. Rozwój na tym polu zawdzięczany jest innowacjom w dziedzinie satelitarnego przetwarzania informacji (satellite newsgathering SNG) z wydarzeń sportowych, czy innych wydarzeń medialnych. Tańsze i mniejsze terminale dostępowe przyczyniają się do zwiększenia ilości generowanych informacji. Przełomem w zmniejszeniu kosztów transmisji ma być wprowadzenie terminali pracujących w paśmie Ka. Według Euroconsult w 2010 blisko 22 000 terminali pracowało przez 5 milionów godzin.

Jednakże rynek transmisji wideo jest bardzo podzielony, wertykalnie i horyzontalnie. Proces transmisji podzielony jest między specjalistyczne firmy: dostawców usług (trzech największych dostawców, Globecast, Arqiva, RRSat, ma 6% rynku), operatorów satelitarnych, firmy telekomunikacyjne, dystrybutorów. Ci ostatni mają w rynku największy udział.

Rośnie jednak rynek usług niemasowych, między poszczególnymi klientami (end-to-end), rosną wymagania klientów i stopień złożoności transmisji. Euroconsult przewiduje więc konsolidację na rynku, szczególnie o charakterze pionowym. Firmy będą musiały dążyć do osiągnięcia minimum wielkości, przychodów i nakładów inwestycyjnych zapewniających możliwość dostarczania wyrafinowanych usług. Przewiduje się wzrost znaczenia outsourcingu usług transmisji wideo, a nowi gracze będą mogli powstawać w miejsce starszych firm, które będą podlegały reorganizacji.

Źródło: Euroconsult

Comments are closed.