Arabia Terra oczami Mars Express

0

Sonda Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej przesłała w ostatnim czasie wyjątkowe zdjęcia, na których przedstawione są kratery na cokołach z terenu Arabia Terra na Czerwonej Planecie.

Kratery uderzeniowe są prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnymi elementami planetarnej geologii, na tyle istotnymi, iż ich najwcześniejsi badacze wkładali dużo czasu i wysiłku w działania, których efektem miało być ich dobre zrozumienie. Można powiedzieć, że badania kraterów stawiane były na piedestale. Najnowsze zdjęcia dostarczone przez misję sondy Mars Express ukazują jak te formy powierzchni są rzeczywiście stawiane na marsjańskich piedestałach.

Za powstanie kraterów odpowiadają uderzenia asteroid, komet bądź meteorytów. Jednym z czynników odróżniających te formacje od siebie może być ich położenie na cokołach, uformowanych przez materiał wyrzucony w czasie impaktu. Taka platforma często może wznosić się na kilkaset metrów ponad otaczający ją teren. Wierzchnia warstwa cokołu, bogatego w takie materiały jak woda czy lód, stanowi warstwę odporną na czynniki erozyjne, co przekłada się na wolniejszy przebieg erozji terenów wokół krateru.

Arabia Terra jest częścią olbrzymiego terenu wyżynnego na Marsie. Wyróżnia się dużym zagęszczeniem kraterów oraz sporym zerodowaniem. Między innymi ze względu na topografię tego terenu, Arabia Terra uważana jest za jeden z najstarszych regionów na planecie. Rozciąga się na półkuli północnej ze wschodu na zachód na przeszło 4500 kilometrów. Jej nazwa została nadana przez XIX-wiecznego włoskiego astronoma Giovanni Schiaparelli.

Cały rejon charakteryzuje się stromymi wzgórzami, kanionami oraz starymi kraterami uderzeniowymi, których powierzchnia została mocno zmieniona przez płynącą lawę oraz zmodyfikowana na skutek działania procesów erozyjnych na przestrzeni ostatnich kilku milionów lat. Wschodnie rejony Arabia Terra wznoszą się do 4 kilometrów nad leżącymi niżej rejonami północno-zachodnimi. W kierunku północnym Arabia Terra opada, przechodząc w północne rejony nizinne.

Kratery na cokołach widoczne są doskonale na zdjęciu wschodniego rejonu Arabia Terra, przedstawiającego obszar o wielkości 159 x 87 kilometrów. Zdjęcie wykonane zostało za pomocą instrumentu High Resolution Stereo Camera.

Obrazy w pełnej rozdzielczości można obejrzeć tutaj.

(ESA)

Comments are closed.