Aerojet: test silnika AJ26

0

Aerojest, NASA i Orbital Sciences przeprowadziły w środę test ogniowy drugiego silnika AJ26 dla pierwszego członu rakiety Taurus II, firmy Orbital Sciences Corp. Silnik wywodzi się z radzieckiego NK-33, skonstruowanego dla rakiety księżycowej N1.

Środowy test drugiego silnika AJ26 miał miejsce w Stennis Space Center, ośrodku badawczo-rozwojowym NASA, w stanie Mississippi. Obie jednostki napędowe staną się częścią pierwszego członu rakiety Taurus II, którego test naziemny ma odbyć się w maju 2011. Kompletacja członu odbędzie się w Wallops Flight Center Facility. Silnik nr 1 przeszedł próby w listopadzie i grudniu 2010.

AJ26 jest napędzany mieszanką ciekłego tlenu i nafty, z dużym udziałem utleniacza. Posiada wysokie osiągi, będąc jednocześnie zwartą i lekką konstrukcją. Jego budowa oparta jest na silniku NK-33, opracowanym w Związku Radzieckim dla księżycowej rakiety N1. Aerojet zakupił i zmodyfikował ok. 40 silników NK-33 w połowie lat 90. XX wieku, na zlecenie Orbital Sciences. Takich silników wyprodukowano ponad 200. Przeszły one 575 testów, przepracowując ponad 100 000 sekund.

Pierwszy lot Taurusa II, tzw. Initial Launch Capability, ma odbyć się w trzecim kwartale 2011. Rakieta należy do klasy średnich. Ma wynosić ładunki na orbity okołoziemskie, geosynchroniczne i dalsze. Wykorzystuje sprawdzone technologie i podzespoły z innych rakiet Orbital Sciences: Pegasus, Taurus I i Minotaur. Rakieta będzie dostępna dla podmiotów rynkowych i rządowych.

Źródło: Aerojet

Comments are closed.