Paolo Nespoli włoski astronauta, członek 26 stałej załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, za pośrednictwem portali społecznościowych Twitter oraz Flickr, dzieli się z całym światem doświadczeniem i pięknem z jakim ma do czynienia na co dzień.
Od startu misji Sojuz TMA-20, przebywa w kosmosie już 70 dni. Do jego obowiązków na pokładzie ISS należy uczestnictwo w operacjach dokowania europejskiego automatycznego pojazdu transferowego ATV-2 Johannes Kepler (co nastąpi za kilkanaście godzin) oraz japońskiego HTV-2.
Oprócz tego Nespoli prowadzi intensywny program badań, w ramach misji MagISStra który obejmuje badania począwszy od monitoringu do pomiarów promieniowania, które mogłyby poprawić wydobycie ropy naftowej z ich złóż. Jego program naukowy misji obejmuje również badania ludzkiego organizmu, fizyki płynów, promieniowania. Nespoli prowadzi je nie tylko dla ESA, ale również NASA, oraz Japońskiej i Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej.
W ramach programu edukacyjnego który prowadzi pod hasłem „Misja X: Trenuj jak astronauta” umożliwia dzieciom śledzenie międzynarodowej inicjatywy która ma na celu ukazanie ważnych aspektów dbałości o zdrowie, dobre samopoczucie i prawidłowe odżywianie.
Pośród wszystkich obowiązków, znajduje on także czas na fotografowanie Ziemi i publikację zdjęć. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy jego konto na Twitterze (@ astro_paolo) zdobyło prawie 20 000 zwolenników, a jego zdjęcia na Flickr zanotowały prawie dwa miliony odsłon.
“Chciałbym, aby każdy mógł mieć możliwość bycia tu i patrzeć na Ziemię, ale nie jest to możliwe, jestem zadowolony że dziele w ten sposób doświadczenie, swoje uczucia z innymi ludźmi” – mówi Nespoli.
Nespoli fotografie wykonuje z modułu Cupola, z którego pole widzenia wynosi 180 stopni, dzięki czemu Cupola stanowi doskonały punkt obserwacyjny Ziemi i innych ciał niebieskich, jak również pozwala, z wnętrza Stacji, na bezpośredni, panoramiczny podgląd: operacji wykonywanych automatycznym manipulatorem, spacerów kosmicznych EVA, czy operacji dokowania.
“Kiedy mam wolny czas, nawet 5 minut, po prostu unoszę się w Cupoli patrząc w dół”, mówi Paolo. To niesamowite, ponieważ ciągle znajduje coś nowego, coś ciekawego co warte jest sfotografowania . Stacja porusza się bardzo szybko, widok zmienia się cały czas, warunki oświetlenia, pory roku, pozycja Słońca nigdy nie jest taka sama “.
“Ziemia jest jednym z najpiękniejszych modeli, jakie może mieć fotograf”, mówi Paolo, udało mi się uchwycić większość celów jakie chciałem sfotografować, jak egipskie piramidy czy Wielki Mur Chiński, ale jest jeszcze kilka rzeczy chciałbym uwiecznić, jak Linie Nazca w Peru. Naprawdę chciałbym je zobaczyć” – dodaje na koniec.
Więcej:
Konto Paolo Nespoli na Flickr.com
Konto Paolo Nespoli w serwisie Twitter