STS-133: rozpoczęcie odliczania do startu

0

W poniedziałek o godzinie 21:00 CET rozpoczęło się odliczanie do startu misji STS-133. Dzień wcześniej na Florydę przybyła załoga tej wyprawy. Prognoza pogody przewiduje bardzo dobre warunki do startu w czwartek.

Trwają przygotowania do startu misji STS-133. Po kilkumiesięcznych opóźnieniach, spowodowanych uszkodzeniami i naprawami zbiornika ET, wreszcie wydaje się, że wszystko jest gotowe. Prom Discovery przebywa od 1 lutego 2011 roku na platformie startowej LC-39A, gdzie trwają prace przygotowawcze do startu. Jednocześnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) również trwają przygotowania – 18 lutego nastąpiło przeniesienie japońskiego pojazdu HTV-2 z nadirowego na zenitalny port cumowniczy modułu Harmony.

W niedzielę załoga misji STS-133 przybyła na Florydę. Dzień później, czyli 21 lutego, o godzinie 21:00 CET rozpoczęło się odliczanie do startu ostatniej wyprawy promu Discovery. Procedura odliczania do startu promów kosmicznych jest skomplikowana – występuje w niej szereg momentów, w których zegary odliczające są wstrzymane (na potrzeby niektórych prac przygotowawczych), a potem znów wznawiane. Start promu Discovery do misji STS-133 przewidywany jest na czwartek, 24 lutego, na godzinę 22:50 CET.

Prognoza pogody na czwartek wspomina o 80% szansie na odpowiednie warunki w momencie startu. W piątek i sobotę te warunki spadają odpowiednio do 70 i 60%. Prognoza pogody dla lądowisk awaryjnych po wschodniej stronie Atlantyku również jest dobra.

W dzień startu do ISS powinien zadokować europejski bezzałogowy pojazd ATV-2, którego start nastąpił 16 lutego 2011 roku. Dokowanie powinno nastąpić około sześć godzin przed startem promu Discovery.

Nie zapadła jeszcze decyzja co do przeprowadzenia oblotu Stacji ISS przez kapsułę Sojuz podczas misji STS-133. Decyzja zostanie podjęta w trakcie Flight Day 6 i jest zależna od kilku czynników (np brak potrzeby przeprowadzenia dodatkowych skanów osłony termicznej – tzw. focused inspection). Niemniej jednak ten oblot daj szansę na sfotografowanie ISS z kilku perspektyw, w których wcześniej żaden pojazd się nie znalazł. Da to szansę na wykrycie i ocenę ewentualnych uszkodzeń Stacji w nieczęsto odwiedzanych miejscach (np końcówki paneli słonecznych).

Serwis Kosmonauta.net przeprowadzi w czwartek dwie relacje “na żywo” – pierwszą ze startu misji STS-133 oraz drugą z dokowania pojazdu ATV-2 do ISS. Zapraszamy.

(NASA)

Załoga promu Discovery na Florydzie / Credits - NASA

Comments are closed.