Shenzhou-8 potrwa około trzy tygodnie

0

Według informacji ujawnionej przez Niemiecką agencję DLR misja Shenzhou-8 potrwa od 20 do 22 dni. Niemieccy naukowcy wyślą na jej pokładzie zestaw eksperymentów biologicznych.

Start Shenzhou-8 planowany jest obecnie na drugą połowę tego roku. Kapsuła ta będzie bezzałogowa a jej głównym celem będzie przetestowanie procedur zbliżania i dokowania do jednomodułowej stacji Tiangong-1, która zostanie wystrzelona kilka miesięcy wcześniej.

Długość tej misji jest warta odnotowania ponieważ będzie to najdłuższy lot kapsuły Shenzhou. Na podstawie tego można również wywnioskować jak długo przebiegać będą kolejne, już załogowe, misje.

Chińczycy już od dawna mówili o budowie własnej stacji kosmicznej, jednak nie podawano żadnych szczegółów. Jedną z zagadek było właśnie długość takich misji. Stacja Tiangong-1 jest stosunkowo mała, przez co ilość zapasów takich jak woda, powietrze, jedzenie czy paliwo jest bardzo ograniczona. Analitycy przewidują, że misja Shenzhou-8 potrwa przynajmniej kilka dni dłużej niż następne misje załogowe. Miałoby to na celu udowodnienie sprawności kapsuły i możliwości jej dłuższego przebywania na orbicie. Gdyby patrzeć na to w ten sposób, misje załogowe powinny trwać około 2 tygodni.

Z drugiej strony dla tych misji zostanie użyta mocniejsza wersja rakiety Long March i kapsuła może być zdolna do lotu po bardziej bezpośredniej trajektorii prowadzącej prosto do Tiangong-1. Przełożyłoby się to na dłuższy czas spędzony w tym laboratorium orbitalnym.

Wydaje się więc prawie pewne, że misje załogowe potrwają między dwoma a trzema tygodniami. Jednak nadal nie jest pewne ile dokładnie czasu spędzą chińscy tajkonauci na stacji. Niemal pewne jest jednak, że chińskie władze będą chciały maksymalnie wydłużyć czas spędzony przez załogę w tym orbitalnym laboratorium.

(SD)

Comments are closed.