23 lutego start misji Glory

0

Trwają ostatnie przygotowania do startu rakiety Taurus XL z najnowszym satelitą Glory, który badać będzie wpływ Słońca i aerozoli w atmosferze Ziemi na klimat naszej planety.

Naukowcy mają nadzieję, że misja ta pozwoli odpowiedzieć na wątpliwości związane z wpływem aerozoli zarówno naturalnego, jak i sztucznego pochodzenia na zmianę klimatu. Dane z instrumentów satelity pomogą także ulepszyć obecne modele klimatyczne oraz stworzyć lepsze przewidywania co do przyszłych zmian klimatu i ich wpływu na życie na Ziemi. Misja Glory jest pierwszą misją w ramach inicjatywy prezydenta Obamy, która ma poszerzyć wiedzę związaną ze zmianami klimatu.

Po umieszczeniu na orbicie, satelita Glory dołączy do formacji satelitów obserwujących Ziemię nazwanej Afternoon Constellation. Konstelacja ta to zestaw wielu satelitów znajdujących się blisko siebie i działających jak jedno “superobserwatorium” poprzez prawie jednoczesną obserwację tego samego obszaru Ziemi, wliczając w to obserwacje lądu, oceanów i atmosfery. Satelita Glory będzie przebywał na orbicie o wysokości 705 km nad naszą planetą. Po 30 dniach testów rozpoczną się planowe obserwacje, które mają potrwać minimum trzy lata.

W skład satelity wchodzą dwa główne urządzenia badawcze: Aerosol Polarimetry Sensor (APS) oraz Total Irradiance Monitor (TIM).

APS będzie służył do mierzenia aerozoli, które są cząsteczkami unoszącymi się w powietrzu, mogącymi wpływać na ocieplanie i ochładzanie planety poprzez odbijanie lub absorpcję promieniowania słonecznego. Aerozole mogą być pochodzenia naturalnego, dostarczane do atmosfery na przykład przez burze piaskowe na pustyniach czy wulkany lub wytworzone w wyniku działalności człowieka, jak na przykład zanieczyszczenia powietrza. Naukowcy wiedzą, że cząsteczki te mają wpływ na klimat Ziemii, jednak mają nadzieję, że misja Glory pozwoli na lepsze zrozumienie jak zachodzą te procesy i jakiego stopnia jest to wpływ.

Urządzenie TMI będzie kontynuacją ponad 32-letnich obserwacji całkowitego promieniowania słonecznego docierającego do Ziemi. Wartość ta zmienia się wraz z cyklami słonecznymi wynoszącymi około 11 lat. Mimo że naukowcy wiedzą już, że słońce nie odpowiada za ocieplenie klimatu w ostatnich dekadach, to jednak wiadomo, że potrafi wpływać na jego długoterminowe zmiany.

Obecnie start misji planowany jest na 23 lutego, a więc już za kilka dni. Wystrzelenie rakiety Taurus XL nastąpi o godzinie 11:10 CET z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii.

{youtube}K3Pzvwx73cI{/youtube}
Opis misji Glory. Credit: NASA

(NASA)

Comments are closed.