Całe Słońce widoczne!

0

6 lutego 2011 roku to ważny moment dla heliofizyki. Dziś po raz pierwszy ludzkość mogła zobaczyć całe Słońce – łącznie z obszarami niewidocznymi z Ziemi. Dokonało się to za sprawą sond STEREO Ahead i Behind oraz sond umieszczonych na różnych orbitach wokółziemskich i w punkcie L.

Sondy STEREO Ahead i Behind zostały wystrzelone w 2006 roku. Orbita obu sond jest nieco inna od ziemskiej – jedna z nich (Ahead) ma orbitę mniejszą od naszej planet, a druga (Behind) – nieco większą. Z czasem obie sondy zaczęły się coraz bardziej od siebie oddalać – z perspektywy Ziemi wyglądało to tak, jakby sonda STEREO Ahead “uciekała”, a STEREO Behind poruszała się wolniej. Wreszcie, 6 lutego 2011 roku, odległość kątowa pomiędzy tymi dwiema sondami stała się na tyle duża, że udało się zaobserwować całą kulę słoneczną. Jest to pierwszy taki moment w historii heliofizyki.

{youtube}qLB5ma2Yz1I{/youtube}
Całe Słońce – obserwacje sond STEREO Ahead i Behind / Credits – NASA, NASAexplorer

Do czego mogą być przydatne jednoczesne obserwacje całej kuli słonecznej? Wiele zjawisk, takich jak koronalne wyrzuty masy czy erupcje włókien/protuberancji słonecznych, to bardzo rozległe zjawiska. Dotychczas bardzo często obserwatorom zdarzało się nie zarejestrować całego zjawiska, ponieważ było ono umiejscowione “za krawędzią” tarczy słonecznej. Dzięki sondom STEREO oraz wszystkim tym, które przebywają w okolicy Ziemi, możliwe jest jednoczesne zarejestrowanie tego samego zjawiska pod różnym kątem, co powinno bezpośrednio przełożyć się na nasz stan wiedzy.

(NASA)

Comments are closed.