Kosmiczne samoloty w natarciu

0

Starając się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zachowają się papierowe samoloty wyniesione przez balon stratosferyczny i swobodnie uwolnione, grupa brytyjskich pasjonatów near space z pomocą firmy Samsung postanowiła pomysł wcielić w życie.

W ramach projektu “Project Space Planes” przygotowali 200 papierowych samolotów, przytwierdzając do każdego z nich kartę pamięci, na której zarejestrowane zostały pozdrowienia płynące od ludzi z różnych części kuli ziemskiej, które można było przesyłać wcześniej przez stronę projektu. Tak przygotowany ładunek przewieźli do Wolfsburga w Niemczech, gdzie, po przymocowaniu go do balonu stratosferycznego, odbył się start.

Sponsorowana przez Samsung akcja zakończyła się sukcesem. Gdy balon po trwającym 2 godz. 36 minut wznoszeniu osiągnął wysokość 37 339 metrów, ciśnienie rozerwało plastikową torbę, uwalniając w ten sposób nietypowy ładunek. Lot balonu oraz moment uwolnienia samolotów rejestrowała kamera umieszczona w gondoli balonu, zaś sama gondola po 40 minutach opadła 300 km od miejsca startu w miejscowości Schonwald, szczęśliwie omijając przy tym jezioro, rzekę i bazę wojskową.

Sukces zaskoczył samych organizatorów akcji, gdy okazało się że samoloty z nietypowym “ładunkiem” znajdowane są w bardzo odległych miejscach globu. Do tej pory odnaleziono 11 samolotów między innymi w Południowej Afryce, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Niemczech, Australii, Holandii, Indiach.

Jeśli więc spacerując natkniesz się na jeden z “kosmicznych samolotów” niezwłocznie poinformuj o tym fakcie organizatorów za pomocą formularza, który dostępny jest na stronie projektu: http://projectspaceplanes.com/ask

{youtube}ApM4BGG8r40{/youtube}

Film z zarejestrowanym  przebiegiem eksperymentu

{youtube}klbwPCenFWI{/youtube}

Film podsumowujący projekt Space Plane

źródło: www.projectspaceplanes.com

Comments are closed.