Testy wojskowego GEO-1

0

Siły Powietrzne USA i firma Lockheed Martin pomyślnie zakończyły testy satelity GEO-1, geosynchronicznego satelity wczesnego wykrywania startów pocisków balistycznych.

Depesza Siły Powietrznych oznacza sprawdzenie osiągów i działania statku przed dostarczeniem go do ośrodka startowego, ale również dotrzymanie terminu wiosny 2011 jako daty wyniesienia GEO-1. Program zmaga się już 5 letnim opóźnieniem. Wystrzelenie pierwszego z pięciu satelitów planowano pierwotnie na wrzesień 2002 roku. Pociągnęło to jednocześnie za sobą prawie 100% wzrost kosztów, z 4,7 do 11,6 miliarda USD.

Satelity konstelacji GEO będą należały do SBIRS, czyli Space-Based Infrared System, trzy częściowego zintegrowanego systemu wczesnego ostrzegania, złożonego z satelitów geosynchronicznych, na niskich i na wysokich orbitach okołoziemskich. GEO mają zastąpić dotychczasowe satelity DSP.

Wojskowi uważają, że GEO znacznie powiększy i poprawi zdolności USA do wczesnego wykrywania startów rakiet. Dwa przyrządy GEO zostały przetestowane w kosmosie już wcześniej, na satelitach NROL 22 (USA-184) i NROL-28 (USA-200), wystrzelonych w 2006 i 2008 roku, i wg wojska sprawują się powyżej oczekiwań.

Źródło: LM, USAF

Comments are closed.