Styczniowy pokaz zaćmienia Słońca w Gdańsku

0

Już za kilka dni – we wtorek 4 stycznia dojdzie do częściowego zaćmienia Słońca. Z tej okazji Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zorganizuje publiczny pokaz, podczas którego obraz Dziennej Gwiazdy udostępniony będzie na dużym ekranie. Portal Kosmonauta.net jako współorganizator wydarzenia serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na obserwacje tego spektakularnego zjawiska!

Będzie to jedno z najciekawszych zaćmień w Polsce, gdyż faza będzie wynosić aż ~82%. W naszym ostatnim artykule można obejrzeć zdjęcie odwzorowujące wygląd Słońca, jakiego możemy się spodziewać w godzinach przedpołudniowych w najbliższy wtorek. W Gdańsku zaćmienie rozpocznie się o godzinie 8:15 CET, maksimum wypadnie o godzinie 9:36 CET, a do czwartego kontaktu – czyli momentu ostatecznego zejścia tarczy Księżyca z tarczy Słońca dojdzie o godzinie 11:02 CET.

Publiczny pokaz zaćmienia Słońca w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska
4 stycznia 2011, godzina 8.30 – 11.00
Ratusz Głównego Miasta; ul. Długa 46/47
Wydarzenie wpisane w program obchodów Roku Jana Heweliusza 2011

W całym 2010 roku mieliśmy jedynie nieco ponad 50 dni bez plam słonecznych. Dla porównania w roku 2009 – aż 260. Jest to wyraźny sygnał wskazujący na rosnącą aktywność słoneczną, której barwnym wyrazem stała się na początku grudnia potężna protuberancja słoneczna o długości niemal dwukrotnie przekraczającej średnią odległość z Ziemi do Księżyca. Przez kilkanaście dni była ona obserwowana przez flotyllę satelitów badających Słońce, punktem kulminacyjnym była z pewnością jej erupcja i wyrzucenie w przestrzeń kosmiczną. Protuberancja przeistoczyła się tym samym w koronalny wyrzut masy, nazywany CME. W 2011 roku można się spodziewać większej ilości plam słonecznych oraz różnych wydarzeń z nimi związanych, takich jak rozbłyski słoneczne, spektakularne protuberancje oraz zorze polarne. Same protuberancje są bardzo efektownym przejawem aktywności słonecznej, a ich obserwacje możliwe są tylko przy zastosowaniu zaawansowanych instrumentów optycznych. Niecodzienną możliwość ich podziwiania, dodatkowo w czasie trwania atrakcyjnego zaćmienia Słońca, umożliwi Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Pokaz rozpocznie się o godzinie 8:30 CET. Na dziedzińcu Ratusza zaprezentowany zostanie obraz przekazywany przez teleskopy na rzutnik video. Komentatorem będzie dr inż. Grzegorz Szychliński, z-ca dyrektora MHMG, który postara się objaśnić zachodzące reakcje. Wystawiony zostanie także fizyczny model zjawiska przesłonięcia tarczy Słońca przez Księżyc – tzw. “zaćmienia Słońca”.

W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych poczyniono starania uzyskania obrazu z obserwatoriów astronomicznych (we Włoszech, Szwajcarii, Izraelu, Słowacji i Uzbekistanie); w każdym z tych miejsc Słońce będzie przesłonięte w mniejszym stopniu, ale szanse pogodowe na rejestrację zjawiska będą lepsze.

Wydarzenie wpisane w oficjalny program obchodów Roku Jana Heweliusza 2011. Więcej na temat okoliczności ustanowienia roku 2011 Rokiem Jana Heweliusza napisaliśmy w tym artykule.

Organizatorem publicznego pokazu jest Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Partnerami w tym przedsięwzięciu są: portal Kosmonauta.net oraz Obserwatorium Astronomiczne Gdańskich Szkół Autonomicznych im. prof. Roberta Głębockiego. Podczas pokazu zaćmienia Słońca zostanie wykorzystany sprzęt wypożyczony przez firmę Delta Optical.

Częściowe zaćmienie Słońca widoczne nad Polską w 2005 roku (Adam Piech)

Comments are closed.