Misja STS-133 odłożona na przyszły rok!

0

Kilka godzin temu przedstawiciele programu wahadłowców z NASA na specjalnej konferencji poinformowali o przesunięciu startu misji STS-133 wahadłowca Discovery na przyszły rok. Decyzja ta ma w zamierzeniu dać więcej czasu inżynierom na dodatkowe modyfikacje oraz analizę problemu z pęknięciem elementów konstrukcyjnych zbiornika paliwa ET. Start w chwili obecnej planowany jest na nie wcześniej niż 3 lutego o godzinie 07:34 czasu polskiego.

W ostatnim artykule sprzed 2 dni pisaliśmy o coraz mniejszych szansach na lot wahadłowca Discovery w grudniu. Przypuszczenia te w dniu dzisiejszym nabrały rzeczywistych barw. Inżynierowie potrzebują dodatkowego czasu na przeprowadzenie ewentualnych modyfikacji, opracowania zadowalających analiz, które w całości potwierdziłyby dopuszczenie zbiornika ET-137 do lotu razem z wahadłowcem Discovery. Przypomnijmy, iż 5 listopada w tym roku, w czasie operacji tankowania zbiornika w ramach przygotowań do kolejnej próby startu, nastąpił wyciek wodoru z adaptera GUCP (Ground Umbilical Carrier Plate). Szybko okazało się, że oprócz największego w historii wycieku wodoru zarejestrowano także spore pęknięcie pianki izolacyjnej pod górnym kołnierzem sekcji zbiornika głównego, nazywanej Intertank.

Problem z nieszczelnością GUCP – z uwagi na doświadczenie nabyte podczas wcześniejszych problemów tego typu w przeszłości, rozwiązano dosyć szybko. Z kolei w czasie napraw związanych z pękniętą pianką izolacyjną okazało się, że po obu stronach podłużnicy znajdują się dwie długie szczeliny. Aluminiowe podłużnice rozciągają się na całą długość w pionie sekcji Intertank i dzięki nim utrzymywana jest konstrukcyjna spójność zbiornika. Kilka dni później kolejne dwie szczeliny zostały znalezione po obu stronach sąsiedniej podłużnicy. W tym momencie technicy przeprowadzali już we wszystkich miejscach, do których można było uzyskać dostęp, skanowanie konstrukcji zbiornika w zakresie rentgenowskim, dzięki czemu można znaleźć ‘skazy’ ukryte pod warstwą pianki.

Naprawy związane z wymianą fragmentów podłużnic oraz powtórne napylenie pianką izolacyjną obszaru naprawy zostały ukończone pewien czas temu. Jednakże wciąż brakowało informacji odnośnie przyczyn pojawienia się pęknięć. NASA przekazała informację o występowaniu podobnych pęknięć wcześniej, ale wszystkie z nich wykrywane oraz naprawiane były jeszcze w zakładzie produkcyjnym MAF (Michoud Assembly Building). Pęknięć zanotowano kilkadziesiąt i wszystkie wystąpiły na najnowszym typie zbiornika – SLWT (Super Light Weight Tank). Przed wydaniem pozwolenia na start misji STS-133, menedżerowie programu muszą znać przyczynę powstania pęknięć.

Obecne okno startowe w lutym będzie miało rozpiętość kilku dni, tj. od 3 do 10 dnia tego miesiąca. Wymagane będzie wprowadzenie pewnej ilości zmian w harmonogramie prac na Stacji ISS – chodzi tutaj przede wszystkim o obecność japońskiego statku bezzałogowego HTV-2, który na czas misji STS-133 będzie przemieszczony na zenitalny port Harmony, a zatem astronauci z okien w kokpicie Discovery będą mogli podziwiać odległy od nich o zaledwie parę metrów japoński statek zaopatrzeniowy. Operacja przenosin HTV-2 jest wymagana ze względu na potrzebne miejsce do wyjęcia nowego modułu dla Stacji ISS z ładowni wahadłowca – PMM ‘Leonardo’.

Podsumowując – inżynierów oraz techników z KSC czekają intensywne tygodnie wypełnione analizą problemu z pęknięciami. Wciąż rozważany jest powrót wahadłowca do hali montażowej VAB – nie stanowi to jednak teraz elementu planu działania. Na ten miesiąc planowane jest z kolei przeprowadzenie specjalnego tankowania, które będzie monitorowane przez dużą ilość sprzętu pomiarowego. W tym celu z niektórych miejsc zbiornika zostanie zdjęta pianka, celem założenia urządzeń rejestrujących dane. Potem pianka zostanie napylona z powrotem, celem symulacji prawdziwych warunków tankowania. Dzięki pomiarom możliwe będzie zbadanie zachowania ET-137 w super-zimnych warunkach, kiedy to do jego zbiorników załadowany będzie płynny wodór i tlen (LH2 i LOX).

Przesunięcie lotu misji wahadłowca Discovery oznacza także konieczność przesunięcia lotu misji STS-134 wahadłowca Endeavour o ponad miesiąc. Okno startowe dla lotu najmłodszego promu kosmicznego z floty statków NASA otwiera się 1 kwietnia. Misja ta będzie miała na celu dostarczenie na orbitę m.in. najdroższego eksperymentu fizycznego w historii – AMS-02.

(NASA, PFA)

Comments are closed.