Francja zamawia satelity MUSIS

0

Francuskie ministerstwo obrony złożyło w firmie EADS Astrium zamówienie na dwa satelity wywiadu optycznego warte razem 795 milionów euro. Satelity utworzą europejską konstelację rozpoznawczą MUSIS.

System MUSIS, w całości wart 2,6 miliarda USD, w połowie sfinansuje Francja, w drugiej – pięć krajów Unii: Belgia, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Włochy; każde po 10%.

Zamówione satelity będą stanowiły składową optyczną systemu MUSIS. Astrium będzie głównym wykonawcą statków, a Thales Alenia Space dostarczy urządzenia optyczne. Pierwszy satelita powinien trafić na orbitę w grudniu 2016 roku. Umowa na satelity zawiera opcję budowy jeszcze trzeciego statku.

MUSIS ma zwiększyć i rozwinąć współpracę wywiadowczą europejskich armii. Póki nie będzie dysponował własnymi satelitami, za jego realizację będą odpowiadały istniejące krajowe satelity, jak francuski Helios, niemieckie SAR-Lupe czy włoskie COSMO-SkyMed.

Docelowo, nowe statki zastąpią satelitę Helios-2A, który w 2016 roku będzie miał już 12 lat. Helios-2B został wyniesiony w 2009 roku. Nowe satelity pozwolą na uzyskiwanie dokładniejszych obrazów w krótszym czasie.

Zainwestowanie w satelitarny wywiad wojskowy ponad 2,6 mld USD ma pozwolić krajom Unii Europejskiej uniezależnić się, chociaż częściowo, od dominującego w tej dziedzinie sojusznika – Stanów Zjednoczonych. Żaden kraj europejski z osobna nie jest w stanie zatrzeć technologicznej różnicy w tej dziedzinie, dlatego od lat wysiłki podejmowane są międzynarodowo.

Źródła: EADS, DGA

Treść tego artykułu udostępniona na licencji CC-BY-SA 3.0. Licencjonowanie materiałów zdjęciowych w ich opisie.

Comments are closed.