Misja balonowa – (prawie) wszystko gotowe!

0

Ostatni miesiąc prac nad amatorską misją Hevelius przyniósł duże zmiany. Dzięki dalszemu uproszczeniu konstrukcji misji udało się pozytywnie zakończyć kilka ważnych prac. Wiele wskazuje na to, że już w kwietniu 2011 roku dojdzie do startu misji minimalnej.

Od kilku miesięcy gondola była najbardziej krytycznym elementem misji balonowej. Co prawda wiele “wirtualnych” prac wykonano, jednak nie udało się żadnych z nich definitywnie zakończyć. Na dodatek, największe zmiany osobowe następowały właśnie przy gondoli. To właśnie z tych powodów nie udało się przeprowadzić startu misji minimalnej jeszcze w 2010 roku.

Zadecydowano o zastosowaniu specjalnej torby termoizolacyjnej zamiast gondoli. Ponadto, zadecydowano o ograniczeniu ilości elementów dla misji minimalnej – np tylko jednego (zamiast czterech) panelu słonecznego dla eksperymentu SECE czy jednego aparatu cyfrowego.

Pozostało jeszcze kilka elementów do zakupienia, wykonania albo przetestowania, jednak w porównaniu z gondolą, są to niewielkie prace, które będzie można wykonać stosunkowo szybko.

Dzięki uproszczeniu prac możliwe będzie przeprowadzenie misji minimalnej już na wiosnę 2011 roku. W tej chwili najlepszym terminem wydaje się być 16 lub 17 kwietnia. Jest też dość prawdopodobne, że start odbędzie się z Torunia. Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w starcie misji minimalnej i masz chwilę (maksymalnie kilka godzin) wolnego czasu w tym terminie, to zapraszamy do kontaktu z osobami związanymi z misją Hevelius poprzez Polskie Forum Astronautyczne.

Jest bardzo prawdopodobne, że już za cztery miesiące dojdzie do misji minimalnej Hevelius. O końcowych pracach nad tym projektem będziemy informować na łamach serwisu Kosmonauta.net.

Zapraszamy do działu na Polskim Forum Astronautycznym o misji balonowej Hevelius.

Comments are closed.