Discovery w VAB

0

22 grudnia 2010 roku nastąpiła operacja powrotu (ang. rollback) promu kosmicznego z wyrzutni startowej do hali VAB. W tym miejscu Discovery spędzi najbliższe dwa lub trzy tygodnie, w trakcie których dokonane zostaną kolejne testy struktury zbiornika ET.

W porównaniu do prac przygotowawczych do innych misji promów kosmicznych z ostatnich lat, prace przy STS-133 można nazwać bardzo “pechowymi”. Od listopada miała miejsce seria opóźnień misji z różnych względów technicznych. W chwili obecnej prace skupiają się wokół potencjalnych uszkodzeń zbiornika ET, które zauważono podczas próby startu promu na początku listopada.

Po próbnym tankowaniu zbiornika ET, które miało miejsce 17 grudnia 2010 roku, kilka godzin temu miała miejsce operacja rollback promu Discovery do hali VAB. Rollback rozpoczął się o godzinie 04:48 CET i trwał około osiem godzin. W VAB prom spędzi dwa lub trzy tygodnie, w trakcie których dokonana zostanie inspekcja zbiornika ET, także w miejscach, które nie można było sprawdzić na platformie startowej.

W trakcie pobytu w VAB nastąpi także usunięcie instrumentów, które zainstalowano na potrzeby próbnego tankowania, oraz ponowne nałożenie pianki izolacyjnej. Po tym powinna nastąpić operacja wyprowadzenia promu na wyrzutnię startową (ang. rollout).

Start promu Discovery w chwili obecnej planowany jest na nie wcześniej niż 3 lutego o godzinie 07:34 CET. Między innymi z powodu misji STS-133 początek 2011 roku będzie bardzo pracowity na ISS.

(NASA)

Przejazd do VAB / Credits - NASA Discovery wjeżdża do VAB / Credits - NASA

Comments are closed.