Drugi test silnika AJ-26

0

Wczoraj, 17 grudnia, odbyło się drugie próbne uruchomienie silnika AJ26.

Test odbył się z udziałem inżynierów z Orbital Science Corporation, Aerojet oraz NASA w Stennis Space Center w Mississippi na platformie testowej E-1. Silniki AJ26 będą w przyszłości napędzać pierwszy stopień rakiety Taurus II budowanej przez Orbital.

Test polegał na uruchomieniu silnika AJ26 przez 55 sekund, w czasie których działał on na 108% nominalnej mocy. Wszystkie podstawowe założenia, a więc uruchomienie silnika, sterowanie zaworami, kontrola wektora ciągu oraz procedura wyłączania silnika zostały wykonane zgodnie z planem.

Wczorajsze uruchomienie silnika było ważnym etapem na drodze do jego użycia, ponieważ po raz pierwszy testowano zmiany wektora ciągu. Wprowadzenie przegubu umożliwiającego zmiany wektora w dwóch osiach było jedną z modyfikacji wykonanych przez Aerojet w czasie przekształcania silnika NK-33 w AJ26.

Dane zebrane w czasie tego testu zostaną użyte do wprowadzenia poprawek w silniku AJ26 przed jego kolejnym testem, który ma odbyć się w połowie stycznia. Docelowo wszystkie silniki AJ26, jakie zostaną użyte przy lotach Taurusa II będą przechodziły surowe testy w Stennis wraz z ich próbnym uruchamianiem.

Nagranie wczorajszego testu można znaleźć tutaj, a więcej na temat silników AJ26 w jednym z wcześniejszych naszych artykułów.

(ORBITAL)

Comments are closed.