Zdjęcie marsjańskiej jaskini lawowej po obróbce

0

NASA opublikowała obrobione zdjęcie wejścia do marsjańskiej jaskini lawowej. Obróbka graficzna pozwoliła na wydobycie szczegółów wnętrza jaskini.

Od kilku lat odkrywane są jaskinie na Marsie (kilka z nich odkryli gimnazjaliści). Te twory to “dziury” w sklepieniu jaskini lawowych, czyli podziemnych kanałów, przez które swego czasu przepływała magma. Jak na razie jednak stosunkowo mało wiemy o tym co się znajduje wewnątrz jaskiń. Niedawno jednak udało się sondzie MRO zarejestrować dno typowej marsjańskiej jaskini lawowej, która znajduje się w obszarze Ascraeus Mons.  

Na obrobionym obrazie przesłanym z MRO widać dno jaskini lawowej. Wnętrze wypełniają głazy oraz piach, który zapewne został naniesiony przez wiatr. Średnica zapadliska, które prowadzi do tej jaskini to około 180 metrów. Wschodnia (prawa strona zdjęcia) część wejścia do jaskini jest stroma, natomiast zachodnia wydaje się być nachylona pod mniejszym kątem.

Marsjańskie jaskinie lawowe są wciąż zagadkowymi tworami i prawdopodobnie wiele tajemnic zostanie rozwiązanych dopiero podczas wizyty łazika lub (miejmy nadzieję!) człowieka. Kiedy to się stanie? Misja robotyczna do takiego miejsca nie jest jeszcze w ogóle planowana, więc najwcześniej by miała szansę nastąpić dopiero za kilkanaście lat.

(NASA)

Jaskinie w obszarze Ascraeus Mons / Credits - NASA, JPL-Caltech, University of Arizona

Comments are closed.