Indie przetestowały rakietę Agni II Plus

0

Indie dokonały udanego testu rakiety balistycznej Agni II Plus. Jest to rakieta, która może przenosić ładunki nuklearne na odległość około 2500-3000 km.

Indie są jednym z krajów posiadających broń nuklearną oraz zdolności do ataków za pomocą rakiet balistycznych. Wśród rakiet będących na wyposażeniu indyjskich sił zbrojnych wyróżnia się rodzina rakiet Agni o zasięgu od 500 km (Agni I) do nawet 6000 km (nie wdrożona jeszcze Agni V). Te rakiety częściowo korzystają z technologii, które wypracowano na potrzeby hinduskiego programu kosmicznego.

Rakieta Agni II jest pociskiem średniego zasięgu, zdolnym do wynoszenia 1000 kg ładunku bojowego na odległość do 2500 km. W ciągu ostatnich lat miało miejsce kilka testów tego nośnika i w tej chwili status Agni II jest uznawany za “operacyjny”.

Agni II Plus to wariant rozwojowy rakiety Agni II o nieco zwiększonym zasięgu i celności. Pierwszy test tego wariantu miał miejsce 10 grudnia 2010 roku. Rakieta wystartowała z wojskowego poligonu doświadczalnego na Wheeler Island we wschodnich Indiach.

W opinii ekspertów rakiety serii Agni mają służyć jako skuteczna broń przeciwko potencjalnym wrogom Indii – Pakistanowi i Chinom. O ile w tej chwili Pakistan znajduje się w zasięgu rażenia rakiet Agni II, o tyle duża część wschodniego wybrzeża Chin (gdzie znajdują się duże miasta) wciąż pozostają poza zasięgiem hinduskich rakiet tego typu. Można się zatem spodziewać dalszego szybkiego rozwoju technologii rakietowych w Indiach w nadchodzących latach – zwłaszcza pocisków Agni V.

Przykład testów rakiety Agni II Plus wskazuje na szybki rozwój technologii rakietowych  w krajach azjatyckich. Ma to też przełożenie na programy kosmiczne – pojawiło się nawet określenie “azjatyckiego wyścigu kosmicznego”. W tej chwili głównymi “graczami” w tym wyścigu są właśnie Indie i Chiny.

Comments are closed.