Start SkyTerra-1 z największą anteną w historii

0

Dziś, 14 listopada 2010, na godzinę 17:29:20 GMT (18:29:20 CET) planowany jest start rakiety Proton-M/Briz-M z geostacjonarnym satelitą telekomunikacyjnym SkyTerra-1. Satelita będzie wyposażony w największą w historii komercyjną antenę paraboliczną wyniesioną w kosmos, o średnicy 22 metrów. Będzie pierwszym satelitą budującym sieć komórkowo-satelitarną LightSquared, umożliwiającą za pomocą jednego aparatu telefonicznego korzystanie z naziemnej telefonii komórkowej i satelitarnej. Start będzie można obejrzeć na stronach operatora, International Launch Services.

SkyTerra, powstała w 1988 roku jako Mobile Satellite Ventures (MSV, MSVLP), w USA, jako integrator telekomunikacji naziemnej i satelitarnej. Z początkiem kwietnia 1998 stałą się dodatkowo właścicielem firmy ARDIS. W 2000 zmieniła nazwę na Motient i była notowana na giełdzie NASDAQ pod symbolem MTNT. W grudniu 2008 zmieniła właściciela i została przemianowana na SkyTerra. Następnie otrzymała pierwszą w USA licencję na technologię Ancillary Terrestrial Component (ACT), czyli satelitarnego wspomagania naziemnej telekomunikacji. W marcu 2010 fundusz inwestycyjny Harbinger Capital Partners wykupił firmę od poprzednich właścicieli i zmienił jej nazwę na LightSquared. Taką samą nazwę będzie nosiła główna usługa świadczona przez satelitę SkyTerra-1, czyli mieszaną telefonię satelitarno-komórkową. Nie wiadomo na razie, czy zmienie ulegnie też nazwa samego satelity.

SkyTerra jako pierwsza firma na świecie zaoferuje klientom indywidualnym usługę korzystania z telefonii komórkowej wspomaganej telefonią satelitarną. SkyTerra-1, zbudowany przez Boeinga na platformie GeoMobile 702HP, umożliwi pokrycie usługą całych Stanów Zjednoczonych. Satelita będzie wykorzystywał technologie odbiorczo-nadawcze przetestowane już przez satelity i telefonię oferowaną przez firmę Thuraya, z satelitami o tej samej nazwie. SkyTerra-1 będzie posiadał jednak antenę jeszcze większą od Thuraya, bo o średnicy aż 22 metrów – największą w historii wyniesioną w kosmos. Tak duża antena, nadająca w paśmie L, umożliwi wykorzystywanie terminali satelitarnych wielkości telefonów komórkowych, a nawet korzystanie z jednego aparatu do łączności z telefonią naziemną i satelitarną.

Usługa LightSquared będzie możliwa dzięki zmianom w amerykańskim prawie, dokonanym przez Federal Communications Commission (FCC), odpowiednik polskiego Urzędu Komunikacji Elektronicznej, które umożliwiają operatorom satelitarnym na tworzenie naziemnych sieci komórkowych wykorzystujących częstotliwości zarezerwowane wyłącznie do użytku satelitarnego. Oznacza to, że mogą oni posiadać sieci naziemne i satelitarne działające na tych samych długościach fal, co umożliwia wykorzystanie tych samych aparatów w obu rodzajach sieci. Obecnie terminale kompatybilne ze SkyTerra produkują firmy Mistubishi i Westinghouse. Operator wymieni je na aparaty docelowe po okresie testów sieci.

Daje to możliwość niezauważalnego dla użytkownika przełączania się aparatu z telefonii komórkowej na telefonię satelitarną, i vice versa, w przypadku braku sygnału którejś z nich. Operatorowi umożliwia to zaś niestawianie masztów komórkowych w obszarach rzadko zaludnionych, gdzie nie jest to opłacalne.

Za rok na orbitę trafi bliźniak SkyTerra-1, SkyTerra-2. Satelita ma masę 5360 kg, a jego planowany czas działania wynosi 15 lat. Satelita odłączy się od rakiety nośnej 9 godzin i 14 minut po starcie.

Start można obejrzeć na stronach konsorcjum ILS. Transmisja rozpocznie się na pół godziny przed planowaną godziną startu.

Źródła: SkyTerra, LightSquared, Wikipedia

SkyTerra-1 podczas prac inżynieryjnych / Credits: LightSquared

Comments are closed.