Lockheed proponuje wojsku kosmiczne ogrodzenie

0

Firma Lockheed Martin złożyła ofertę w kolejnej fazie przetargu na budowę “Space Fence”, tj. “Kosmicznego Ogrodzenia”, programu mającego unowocześnić śledzenie i identyfikację obiektów kosmicznych przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

“Space Fence” to projekt naziemnych radarów pracujących w paśmie S, które pozwolą lotnictwu USA na dokładną detekcję, śledzenie i pomiary obiektów kosmicznych, głównie na niskiej orbicie okołoziemskiej. Rozproszenie geograficzne i wyższa częstotliwość fal pozwolą na wykrywanie mniejszych obiektów niż w obecnych systemach namierzania. Nowy system umożliwi także zwiększenie wyprzedzenia czasowego przewidywanych zagrożeń dla działających satelitów czy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Siły powietrzne podkreślają, że świadomość stanu przestrzeni kosmicznej (ang. space situational awareness) jest priorytetem bezpieczeństwa narodowego. Drugi etap, do którego stanął LM, polegać będzie na wyznaczeniu dwóch ofert na sporządzenie wstępnego projektu (projekt systemu, analiza możliwości radarów, prototyp, itp.). Osiemnastomiesięczne umowy będą opiewały na łącznie 214 milionów USD.  Po roku 2012 przyznany zostanie osobny kontrakt na budowę i wdrożenie systemu.

“Kosmiczne Ogrodzenie” zastąpi istniejący Space Surveillance System, tzw. “Ogrodzenie VHF”, które działa od lat 60. XX wieku. Nowy system ma zacząć działać w 2015 roku i kosztować 3,5 miliarda USD.

LM stoi na czele konsorcjum stworzonego w tym celu wraz z General Dynamics, AT&T i AMEC. Lockheed Martin ma w portfolio ponad 400 czynnych zestawów antenowych pracujących w paśmie S.

Źródło: Lockheed Martin

Share.

Comments are closed.