Rosja modernizuje system nawigacji satelitarnej GLONASS

0

Jeszcze za czasów Związku Radzieckiego uruchomiono projekt nawigacji satelitarnej GLONASS (Global’naja Nawigacjonnaja Sputnikovaja Sistema), konkurencyjny do amerykańskiego wojskowego systemu GPS. W 1995 roku zakończono budowę pierwszej generacji systemu, lecz postępujący kryzys ekonomiczny w Rosji był przyczyną jego stopniowej degradacji. Dopiero od 2001 roku Rosja sukcesywnie modernizuje konstelację GLONASS. Tym samym uniezależnia się od innych oferowanych na rynku systemów nawigacji satelitarnej.

W 2013 nastąpi kolejny etap projektu. Wtedy wystrzelony zostanie pierwszy satelita generacji GLONASS K-2. Owe satelity o dziesięcioletniej długości życia będą miały zmodernizowane i dokładniejsze systemy generowania i nadawania sygnałów. W chwili obecnej GLONASS składa się z 26-ciu satelitów, jednak trzy z nich nie są używane.

Do prawidłowego funkcjonowania konstelacji potrzebne są 24 egzemplarze satelitów. W tej chwili cała Federacja Rosyjska jest już pokryta sygnałem GLONASS – po wystrzeleniu dodatkowych satelitów zasięg obejmie całą planetę.

Jeszcze w tym roku wystrzelone mają zostać cztery satelity systemu. Na początku grudnia z Bajkonuru wystartuje rakieta Proton, która wyniesie trzy satelity GLONASS typu Uragan-M. Zaś 24 grudnia z kosmodromu Plesieck ma odbyć lot rakieta Sojuz-2-1b z pierwszym modelem nowej serii urządzeń o oznaczeniu Uragan-K.

Rosja nie jest jedynym państwem, które intensywnie inwestuje we własny, niezależny system nawigacji satelitarnej. Kraje Unii Europejskiej zaangażowane są w projekt Galileo (pierwsze  testowe satelity projektu GIOVE-A oraz B wystrzelono w 2005 i 2008 roku). Za cztery lata system powinien być już w pełny sprawny. Również Chińska Republika Ludowa posiada własną konstelację satelitów nawigacyjnych. W ramach projektu Beidou-2 / Compass wystrzelono już sześć satelitów. Docelowo planowane  jest jednak umieszczenie 35 satelitów na zróżnicowanych orbitach do 2020 roku.

(Roscosmos)

Comments are closed.