Cassini wznowi pracę 24 listopada

0

Sonda Cassini, która weszła w tryb bezpieczny 2 listopada powinna wznowić prace 24 listopada, zapowiadają inżynierowie z Jet Propulsion Laboratory.

W zeszłym tygodniu inżynierom udało się określić przyczynę dla której komputer pokładowy sondy zdecydował się przełączyć ją w “safe mode”. Zachowaniu statku była winna zmiana bitu pamięci komputera odpowiedzialnego za interpretację rozkazów i danych. Zmiana bitu spowodowała, że istotna komenda dla statku nie została zarejestrowana. W związku z tym, statek planowo przełączył się w tryb bezpieczny – oczekując działań z Ziemi. Bezpośrednia przyczyna zmiany bitu nie jest jeszcze znana.

Póki co, zresetowano komputer pokładowy i włączono jeden z przyrządów naukowych, wymagający podgrzewania. W ciągu nadchodzącego tygodnia naukowcy będą resetowali dalsze przyrządy i systemy sondy. Konieczne jest jeszcze zgranie z pamięci komputera danych naukowych zebranych przed incydentem. Będzie to możliwe po włączeniu instrumentów naukowych.

Jak wyjaśnia Bob Mitchell, menadżer misji Cassini w JPL, sonda miała wyjątkowego pecha, gdyż “zmiana bitu nastąpiła w najmniej odpowiednim miejscu – niemal gdziekolwiek indziej spowodowałaby po prostu odrzucenie komendy – statek zareagował tak, jak został zaprogramowany”. Ogólny stan techniczny trzynastoletniego statku jest bardzo dobry. Planuje się, że będzie pracował jeszcze następne 7 lat.

Źródło: NASA JPL

Comments are closed.