Arianespace wyniesie azerskiego satelitę

0

Azerbejdżan podpisał z Arianespace umowę na wyniesienie swojego pierwszego satelity. Kontrakt na jego budowę został podpisany w połowie tego roku z Orbital Sciences Corporation. Azersat ma być satelitą telekomunikacyjnym, a większość jego zdolności przesyłowych zostanie odsprzedana innym krajom.

W ostatni piątek minister łączności Azerbejdżanu, Ali Abbasow, podpisał z Arianespace umowę na wyniesienie satelity Azersat, o wartości 96 milionów USD.

Azersat ma być państwowym, ale komercyjnym satelitą. Azerbejdżan będzie wykorzystywał jedynie 20% przepustowości satelity. Pozostała zostanie odsprzedana innym krajom. Malezja już wykupiła 40% przepustowości. Całość przedsięwzięcia ma kosztować ponad 200 milionów USD. Szacowany czas zwrotu kosztów inwestycji to 5-7 lat.

Satelita będzie obsługiwał głównie terytorium Europy i Kaukazu.

W realizacji projektu Azerbejdżan korzysta z pomocy Silk Sat Programme – inicjatywy Roalda Sagdeeva, rosyjskiego naukowca mieszkającego w USA, mającej na celu budowę jednolitego systemu satelitarnego krajów Jedwabnego Szlaku, który finansują Stany Zjednoczone i Rosja.

Źródło: Arianespace

Comments are closed.