Aerojet testuje silnik rakietowy na potrzeby Taurusa II

0

Silniki Aerojet AJ-26 mają już niedługo napędzać pierwszy stopień rakiety nośnej Taurus II, budowanej przez firmę Orbital Sciences Corporation. Pierwszy lot tej rakiety ma nastąpić w trzecim kwartale przyszłego roku, lecz zanim jednak do tego dojdzie, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich testów tego silnika rakietowego. Pierwsze próby są właśnie przeprowadzane w ośrodku NASA znajdującym się w Missisipi – Stennis Space Center.

Pierwszy test przeprowadzono na platformie E-1 ośrodka Stennis i polegał on na próbnym uruchomieniu silnika na okres około 10 sekund, aby możliwa była weryfikacja zarówno procedur startowych oraz wyłączających silnik, a także przeprowadzenie prac na samej wyrzutni związanych z jego obsługą. W ramach testu przeprowadzono także próby systemów odpowiedzialnych za kontrolę pracy silnika AJ-26. Był to również pierwszy ‘gorący’ test nowego silnika w Stennis od około 11 lat, kiedy przeprowadzano próby silnika Pratt&Whitney Rocketdyne RS-68. Jego przeprowadzenie wymagało przebudowania platformy na potrzeby nowej konstrukcji.

W próbie AJ-26 wzięli udział przedstawiciele producenta – firmy Aerojet, użytkownika – firmy Orbital Sciences Corporation, a także sami inżynierowie pracujący dla NASA w Stennis Space Center. Również NASA jest zaangażowane w projekt rakiety nośnej Taurus II – w niedalekiej przyszłości ma ona wynosić pojazd zaopatrzeniowy Cygnus do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Obecnie trwają analizy uzyskanych wyników, co ma jednocześnie stanowić przygotowanie do przeprowadzenia kolejnego próbnego odpalenia tego silnika – tym razem na czas 50 sekund w teście akceptacyjnym. Planowane jest także trzecia próba, w której przetestowane zostaną zawory sterujące pracą AJ-26. Pozostałe dwa testy mają zostać przeprowadzone w ciągu najbliższych tygodni.

Silniki AJ-26 napędzane są przez naftę oraz ciekły tlen i posiadają wysokie osiągi przy stosunkowo niewielkiej masie. Ich konstrukcja opiera się o silniki NK-33, pierwotnie opracowane przez rosyjskich konstruktorów na potrzeby sowieckiego programu księżycowego – rakiety N-1. W próbie użyto pierwszego z czterech silników, które mają zostać przetestowane w Stennis Space Center w ciągu najbliższych miesięcy.

Aerojet początkowo zakupił w połowie lat dziewięćdziesiątych około 40 silników rakietowych NK-33, które następnie poddano modyfikacjom, aby spełniały one wymagania firmy Orbital i jej rakiety nośnej. Obecnie, w ramach umowy, Aerojet jest w stanie również produkować silniki AJ-26, jeśli ich liczba spadnie do poziomu określonego w umowie ze stroną rosyjską, choć dokładne liczby nie są znane. Wiadomo natomiast, że silniki NK-33 zostały wyprodukowane w liczbie ponad dwustu i sprawdzone w 575 różnych testach, w których zebrały łącznie ponad 100 tysięcy sekund pracy. Dotyczy to również serii silników NK-33, które po przetestowaniu przez rosyjskiego partnera Aerojet – SNTK – zostały przetransportowana do zakładów Aerojet celem dalszej modyfikacji.

Oprócz wykonywania testów silnika AJ-26, koniecznych do uzyskania przez niego certyfikatu dopuszczającego do lotów, każdy z tych silników rakietowych zostanie przetestowany w Stennis na platformie E-1 przed integracją w pierwszym stopniu rakiety Taurus II.

Silniki AJ-26 mają być także dostępne dla innych klientów jako wsparcie rakiet o średnim udźwigu.

(Aerojet)

Comments are closed.