Pierwszy stopień rakiety Vega dostarczony do kompleksu startowego

0

Jak podaje Arianespace, pierwszy stopień P80 nowej, europejskiej rakiety Vega dotarł już na kompleks startowy w Gujanie Francuskiej.

Stopień P80 został przetransportowany z Booster Integration Building na kompleks startowy Vegi, demonstrując przy okazji procedury jakie będą używane przy relokacji już gotowych rakiet tego typu. Transport zarządzany był przez Europejską Agencję Kosmiczną, ESA, a wykonany został przez CNES – francuską agencję kosmiczną.

Do transportu użyto specjalnego pojazdu kołowego. Sam stopień umieszczony był na palecie podobnej do używanych przy transporcie rakiet pomocniczych na paliwo stałe, przeznaczonych dla Ariane 5, ale o mniejszych rozmiarach.

P80 zbudowany został przez włoską firmę Avio i jest jednym z największych, a także najmocniejszych zbudowanych stopni na Świecie, wykorzystujących jako napęd paliwo stałe. W czasie lotu trwającego 109 sekund stopień ten spali około 88 ton paliwa.

W najbliższych miesiącach nadal będą trwać testy nowej rakiety Vega oraz całego kompleksu startowego. Nastąpi również integracja wszystkich czterech stopni rakiety wraz z makietą ładunku oraz osłoną. Wszystkie próby i diagnostyka mają potrwać do końca marca 2011 roku. Następnie rozpocznie się faza kwalifikacyjna z użyciem wszystkich docelowych elementów rakiety.

Pierwszy start planowany jest obecnie na połowę przyszłego roku.

(Arianespace)

Comments are closed.