Udany start rakiety Sojuz z satelitą systemu Meridian

0

Dwa dni temu, 2 listopada, nastąpiło udane wystrzelenie wojskowego satelity komunikacyjnego Meridian 3 za pomocą rakiety Sojuz 2-1a/Fregat.

Start odbył się z Kosmodromu Plesieck  w północnej Rosji o godzinie 00:59 GMT. Trzy stopnie Sojuza 2-1a zakończyły swoją pracę po 10 minutach bezproblemowego lotu. Potem nastąpiło uruchomienie górnego stopnia Fregat, który wykonał resztę pracy.

Satelita Meridian 3 będzie okrążał Ziemię po orbicie o dużej inklinacji z apogeum wynoszącym ponad 40000 kilometrów od naszej planety. Taka orbita, nazywana także orbitą Molniya (od serii rosyjskich satelitów telekomunikacyjnych), pozwala urządzeniom na przebywanie nad terytorium rosyjskim przez kilka godzin w czasie każdego okrążenia Ziemi. Satelity tego typu pokrywają sygnałem tereny polarne, które zwykle są poza zasięgiem tych okrążających Ziemię po orbitach równikowych.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami start przebiegł “zgodnie z planem”, a po kilku godzinach udało się nawiązać łączność z satelitą. Wszystkie systemy funkcjonowały zgodnie z założeniami.

Był to trzeci satelita tego typu wystrzelony od 2006 roku. Satelity Meridian mają zastąpić dotychczas używane satelity komunikacyjne Molniya, które zapewniają sygnał na obszarach polarnych Rosji.

Nagranie startu można obejrzeć na stronach TVZvezda.

(SFN)

Comments are closed.