Bliski koniec misji X-37B?

0

Wiele wskazuje na to, że misja wojskowego mini-promu X-37B zbliża się ku końcowi. W listopadzie miały miejsce trzy manewry orbitalne. Aktualnie ten bezzałogowy pojazd znajduje się na orbicie o wysokości zaledwie 284×287 km.

Należący do amerykańskich sił powietrznych (USAF) bezzałogowy pojazd X-37B znajduje się na orbicie od 23 kwietnia 2010 roku. Od tego czasu ten mini-prom przebywał na następujących orbitach:

  • od 23 kwietnia do 9 sierpnia: 403×420 km
  • od 9 sierpnia do 6 października: 433×444 km
  • od 6 października do 1 listopada: 390×395 km
  • od 1 listopada do 12 listopada: 315×328 km
  • od 12 listopada do 27 listopada: 280×291 km
  • od 27 listopada: 284×287 km

Powyższa lista manewrów orbitalnych wydaje się sugerować, że od początku października trwają przygotowania do powrotu X-37B na Ziemię. Kiedy to może nastąpić? Wysokość ostatniej orbity wydaje się sugerować, że lądowanie powinno nastąpić w ciągu kilkunastu najbliższych dni. X-37B planowo ma wylądować w bazie Vandenberg w Kalifornii. Baza Edwards stanowi lądowisko zapasowe.

X-37B powstał w ramach programu OTV (Orbital Test Vehicle) jako sposób na testowanie nowych technologii na potrzeby USAF. Początkowo stanowił program badawczy NASA, jednak po rozpoczęciu programu Constellation został on przekazany do dyspozycji Pentagonu – od tego momentu budowa oraz przeznaczenie pojazdu zostało objęte klauzulą tajności, choć USAF publikowało co pewien czas informacje na temat projektu.

Choć X-37B jest programem wojskowym to możliwości jego militarnego zastosowania są znikome, możliwe jednak jest pełnienie przez pojazd także roli wywiadowczych. Według oficjalnych informacji USAF samolot kosmiczny ma pełnić głównie rolę platformy testującej nowe technologie takie jak: zaawansowane systemy nawigacyjne, systemy osłony termicznej, awionika nowej generacji, struktury odporne na działanie wysokiej temperatury, a także inne rozwiązania.

Źródło wiadomości – Polskie Forum Astronautyczne

Comments are closed.