SpaceX otrzymało licencję na powrót statku z orbity

0

Amerykańska federalna agencja lotnicza (FAA) wydała licencję firmie SpaceX, która zezwala na powrót statku z orbity wokółziemskiej. Jest to historyczne wydarzenie – nigdy wcześniej nie przyznano takiej licencji firmie prywatnej. Jest to także kolejny etap przygotowań do testu kapsuły Dragon.

Firma SpaceX konstruuje kapsułę Dragon, która docelowo ma dostarczać ładunek i ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Pierwszy test tej kapsuły powinien odbyć się jeszcze pod koniec tego roku – łącznie z manewrem wejścia w atmosferę i lądowania w oceanie.

Oprócz spraw technicznych, firma SpaceX musiała także uzyskać szereg pozwoleń na test kapsuły Dragon. Jednym z pozwoleń jest licencja na powrót statku z orbity na Ziemię. Tę licencję SpaceX otrzymał 22 listopada 2010 roku. Jest to ważne wydarzenie – nigdy wcześniej nie przyznano tej licencji firmie prywatnej, co NASA odnotowała w specjalnym oświadczeniu. Licencja została wydana na rok.

Przyznanie licencji otwiera drogę do pierwszego testu kapsuły Dragon. Według niepotwierdzonych informacji przygotowania do startu postępują sprawnie, choć jest jeszcze jeden problem techniczny związany z systemem silników korekcyjnych. Brak jednak bardziej szczegółowych informacji.

Start rakiety Falcon 9 z pierwszym egzemplarzem kapsuły Dragon przewidziany jest na 7 grudnia 2010 roku. Jeśli ten start się powiedzie, to kolejnego testu tego pojazdu można się spodziewać już w kwietniu 2011 roku.

(NASA)

Comments are closed.