STS-133: trwają naprawy zbiornika

0

NASA opublikowała nagranie przedstawiające prace naprawcze pęknięć zbiornika ET. Pierwsza możliwa data startu to wciąż 3 grudnia 2010 roku.

Naprawa pęknięć zbiornika ET na platformie startowej to bardzo niecodzienny widok, nawet z perspektywy całego programu STS. By naprawić pęknięcia zbiornika ET, wybudowano specjalną platformę, gdzie w kontrolowanych warunkach (i osłonięciu od warunków pogodowych) trwają prace. Po naprawieniu pęknięć nastąpi nakładanie pianki izolacyjnej. Więcej na temat napraw przedstawiliśmy w naszym wcześniejszym artykule.

Poniższy film prezentuje prace przy pękniętych elementach struktury zbiornika ET.

{youtube}NWupQkE8WW8{/youtube}
Naprawa pęknięć zbiornika ET / Credits – NASA, NASAtelevision

W chwili obecnej start przewidywany jest na nie wcześniej niż 3 grudnia 2010 roku. Okienko startowe rozciąga się do 7 grudnia. Jeśli Discovery nie wystartuje w tym okienku startowym, to kolejna okazja na start może nastąpić 17 grudnia i w kolejnych dniach. Nie jest to jednak optymalna sytuacja z uwagi na sytuację YERO (Year End Roll Over), czyli pobyt promu na orbicie w czasie zmiany roku kalendarzowego. Co prawda oprogramowanie promów kosmicznych w tej chwili jest przygotowane na tę ewentualność, to jednak NASA wolałaby, by taka sytuacja nie miała miejsca.

W ciągu kilku najbliższych dni można się spodziewać dalszych prac związanych ze zbiornikiem ET, których kulminacją będzie testowe tankowanie. Jeśli testy tankowania przebiegną sprawnie, to prawdopodobnie dojdzie do próby startu misji STS-133 na początku grudnia.

Comments are closed.