Udany start rakiety Proton/Briz-M z satelitą SkyTerra 1

0

Dzisiaj, 14 listopada, o godzinie 18:29 CET z kosmodromu Bajkonur wystartowała rakieta nośna Proton-M/Briz-M z geostacjonarnym satelitą komunikacyjnym SkyTerra-1, zbudowanym dla operatora LightSquared, budującego właśnie swój system telefonii komórkowej czwartej generacji (4G).

Około 10 minut po starcie wszystkie trzy stopnie rakiety zakończyły swoją pracę, a dalsze manewry przejął Briz-M. Po pierwszym uruchomieniu silnika tego stopnia, satelita znalazł się na orbicie parkingowej o wysokości około 177 kilometrów nad Ziemią. Kolejne cztery uruchomienia Briz-M przesuną satelitę na orbitę o perygeum wynoszącym 6000 i apogeum równym 35000 kilometrów. Dalsze manewry przejmie już silnik własny satelity SkyTerra 1.

Docelowo satelita ma znaleźć się na orbicie geostacjonarnej około 36000 km od równika Ziemi na 101.3 stopniach szerokości zachodniej.

SkyTerra 1 jest pierwszym satelitą komunikacyjnym firmy LightSquared. Będzie on dostarczał usług telefonii satelitarnej na terenie Ameryki Północnej. Razem z kolejnym satelitą tego typu, którego start zaplanowany jest na przyszły rok, oraz budowanymi stacjami naziemnymi, ma zapewnić zasięg sygnału dla 260 milionów użytkowników.

Według przedstawicieli firmy będzie to pierwsza w historii USA sieć czwartej generacji (4G) stworzona z użyciem satelitów. Dostęp do sieci ma być zapewniony nawet w wypadku zniszczenia infrastruktury naziemnej, co może okazać się szczególnie użyteczne w przypadku wystąpienia na przykład klęsk żywiołowych. Aby umożliwić przy tym stosowanie aparatów telefonicznych o niewielkich rozmiarach konieczne było wyposażenie urządzenia w potężną czaszę anteny, której średnica wynosi 22 metry.

Więcej o satelicie i firmie LightSquared w osobnym artykule.

Był to dziesiąty lot rakiety Proton w tym roku.

{youtube}sBP89LtTGpw{/youtube}
Nagranie z wytaczania rakiety na stanowisko startowe. Credit: Roscosmos

{youtube}XhWPoYcexEI{/youtube}
Nagranie startu rakiety Proton z satelitą SkyTerra 1. Credit: FLIGHTlan/youtube

(SFN)

Comments are closed.