Seria rozbłysków skierowanych w Ziemię

0

W ciągu ostatnich 36 godzin grupa plam słonecznych 1123 wyzwoliła siedem rozbłysków klasy C oraz jedenaście klasy B. Jeden z tych rozbłysków spowodował koronalny wyrzut masy (CME) w kierunku naszej planety. Za około 30-60 godzin ten wyrzut może spowodować wystąpienie zórz polarnych na Ziemi. W części głównej artykułu prezentujemy nagranie ostatnich 48 godzin na Słońcu.

O szybko rosnącej grupie 1123 wspominaliśmy już w naszym wczorajszym artykule. W ciągu kilkunastu godzin od publikacji, grupa plam słonecznych nadal wyzwalała rozbłyski klasy C i B. Jeden z tych rozbłysków – wyemitowany dziś, około godziny 02:34 CET, spowodował koronalny wyrzut masy (CME), który jest skierowany w stronę Ziemi. Jest możliwe, że plazma z tego CME za około 30-60 godzin spowoduje rozległe zorze polarne, być może widoczne również z terenów Polski.

Poniższy film prezentuje aktywność grupy słonecznej 1123 na przestrzeni ostatnich 48 godzin. Grupa 1123 znajduje się po środku tarczy słonecznej, na południe (= “na dół”) od równika. Wyraźnie widocznych jest kilka rozbłysków.

{youtube}jWKFMQZh_Ws{/youtube}
Rozbłyski grupy 1123 – ostatnie 48 godzin / Credits – NASA, SDO, theamazingspace

Aktualnie grupa 1123 przebywa mniej więcej w środku tarczy słonecznej widocznej z Ziemi. Kolejne rozbłyski (oraz ewentualne CME) wygenerowane w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin powinny być skierowane ku naszej planecie. Następnie, dzięki stałej rotacji Słońca ryzyko to spadnie.

Aktywność słoneczna jest stale komentowana na Polskim Forum Astronautycznym.

Wykres aktywności słonecznej w ostatnich dniach / Credits - NOAA/SWPC Boulder, CO USA

Comments are closed.