Pożegnanie z grupą 1121

0

Grupa plam słonecznych o numeracji 1121 zanika. W części głównej artykułu prezentujemy ewolucję tej grupy pomiędzy drugim a ósmym listopada. Warto tu dodać, że nieopodal grupy 1121 w ciągu kilkunastu ostatnich godzin rośnie nowa grupa o numeracji 1123, która wyzwoliła już kilka błysków klasy C.

Grupa 1121 (wcześniejsze oznaczenie to 1112) to jedna z najbardziej aktywnych grup, jakie pojawiły się na naszej Dziennej Gwieździe w trakcie obecnego, 24. cyklu aktywności słonecznej. Szóstego listopada grupa 1121 wyzwoliła jeden z najsilniejszych rozbłysków tego cyklu. Kilka dni wcześniej, gdy ta grupa była tuż za krawędzią widocznej z Ziemi części tarczy Słońca, zarejestrowano dwa rozbłyski klasy C. W październiku tego roku (czyli jeden okres obrotu Słońca dookoła osi temu), grupa 1121 (wtedy znana jako 1112) również wyzwalała silniejsze rozbłyski.

Poniższy film pokazuje ewolucję grupy 1121 pomiędzy drugim a ósmym listopada. W międzyczasie zdarzyło się kilka wspomnianych wyżej rozbłysków, które świetnie widać na tym nagraniu. Ujęcia zostały wykonane przez sondę Solar Dynamics Observatory (SDO).

{youtube}PKWEF2xJpGI{/youtube}
Ewolucja grupy 1121. Ciemny dysk zasłaniający przez chwilę obraz to Księżyc. / Credits – NASA, SDO, thesuntoday

Co ciekawe, niedawno nieopodal zanikającej grupy 1121 pojawiła się szybko rosnąca grupa 1123. Ta nowa grupa wyzwoliła już kilka rozbłysków klasy C i wydaje się, że są możliwe i silniejsze rozbłyski. Aktualnie obie grupy są skierowane w kierunku Ziemi, zatem silniejszy rozbłysk (oraz CME) może wywołać rozległe zorze polarne.

Aktywność słoneczna jest stale monitorowana na Polskim Forum Astronautycznym – LINK

Share.

Comments are closed.