STS-133: prace na wyrzutni LC-39A

0

Piątego listopada 2010 roku miało miejsce odwołanie startu misji STS-133. W tym artykule informujemy o stanie prac na wyrzutni LC-39A. Oficjalna data startu nie została jeszcze podana, lecz najwcześniej będzie to 30 listopada.

W trakcie napełniania zbiornika paliwa ET (External Tank) zarejestrowano przeciek w systemie GUCP. Przeciek był “najgorszy z dotychczas zarejestrowanych” i wymusił odwołanie startu promu Discovery do misji STS-133. Na dodatek, chwilę po odwołaniu startu zauważono pęknięcie pianki izolacyjnej zbiornika ET. Pękniecie znajduje się w przedniej części zbiornika, nieopodal rampy PAL (Protuberance Air Load). Więcej na temat tych problemów można przeczytać w naszym artykule “na żywo” z odwołanej próby startu.

Od czasu odwołania startu trwają prace na wyrzutni LC-39A, które mają przygotować prom do kolejnej próby startu. Przykładowo, dokonano opróżnienia, a następnie “osuszenia” (z resztek paliwa) zbiornika ET. Od dziś (wtorek, 09.11.2010) zaczną się prace przy złączu GUCP. Inżynierowie i technicy pracujący w programie STS teraz spróbują zlokalizować źródło przecieku na tym złączu. W tej chwili wydaje się, że złe dopasowanie elementów GUCP (np uszczelek) po stronie infrastruktury naziemnej mogło być przyczyną przecieku. Jest możliwe, że w ciągu najbliższych kilkunastu godzin źródło przecieku zostanie zlokalizowane, a następnie zostanie opracowany plan prac naprawczych.

Prócz tego trwają dyskusje i przygotowania do kolejnych etapów prac. Trwają oględziny uszkodzonego miejsca – obserwacje przeprowadzane są na różnych długościach fal. Trwa również ocena, czy pęknięta pianka zbiornika ET może być naprawiona na platformie startowej. Jest możliwe, że zbudowana zostanie specjalna platforma, dzięki której technicy mogliby naprawić tę uszkodzoną piankę na platformie startowej. W tej chwili nie zapadła jeszcze decyzja, lecz można się jej spodziewać w ciągu kilku najbliższych dni.

Z uwagi na opóźnienie startu zadecydowano także o ponownej inspekcji zapasowego komputera silnika SSME numer 3, który spowodował odwołanie pierwszej próby startu (3 listopada 2010 roku).

Piątego listopada załoga promu Discovery opuściła KSC i powróciła do Houston. Powrót załogi jest zależny od nowej daty startu, jednak najwcześniej astronauci wrócą na Florydę pod koniec listopada.

(NSF)

Uszkodzona pianka zbiornika ET / Credits - NASA

Comments are closed.