Udany start rakiety Delta II

0

Wczoraj nastąpił jedyny w tym roku start rakiety Delta II – tym razem ładunkiem był włoski satelita COSMO-SkyMed4.

Wystrzelenie rakiety nastąpiło w sobotę – 6 listopada – o godzinie 2:20 GMT z bazy sił powietrznych USAF Vandenberg i był to ostatni zakontraktowany start komercyjny tej rakiety. W nadchodzącym roku Delta 2 poleci jeszcze trzykrotnie z ładunkami amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, ale poza rok 2011 nie ma jeszcze żadnych zamówień na pozostałe pięć ostatnich egzemplarzy tej rakiety.

COSMO-SkyMed 4 był czwartym i ostatnim satelitą włoskiej konstelacji urządzeń. W skrócie, jest to zestaw satelitów przeznaczonych do radarowej obserwacji Ziemi. Będzie wykorzystywany realizując zarówno potrzeby cywilne jak i wojskowe.

Każdy z satelitów jest wyposażony w X-Band Synthetic Aperture Radar, który potrafi dostarczać obrazów zarówno w dzień jak i w nocy oraz w trudnych warunkach atmosferycznych i znacznym zachmurzeniu. W ciągu doby może zostać wykonanych 450 zdjęć. Czas na ich wykonanie zostanie podzielony pomiędzy agencje cywilne i wojskowe w proporcjach odpowiadających finansowaniu projektu. Zdjęcia cywilne będą miały rozdzielczość graniczną około 1 metra.

Użycie konstelacji czterech satelitów pozwala obserwować każdy fragment Ziemi raz na około sześć godzin.

Zapis ze startu można obejrzeć dzięki SpaceFellowship.

(SFN)

Comments are closed.