Kosmo 2000

0

Stało się! Wczoraj napisaliśmy nasz dwutysięczny artykuł. To okazja do świętowania dla wszystkich z nas. Niebawem rozpoczniemy konkurs z nagrodami.

Pierwszy tysiąc artykułów napisaliśmy w trzynaście miesięcy. Dziewięć miesięcy później na kosmonaucie świętujemy drugi tysiąc artykułów. To dopiero początek! W tym roku rozpoczął się proces przeobrażenia serwisu Kosmonauty z niszowego “zjawiska” w popularny serwis informacyjny. Mamy już kilka sukcesów, którymi możemy się poszczycić.

Prawdopodobnie największym sukcesem, który się wydarzył w trakcie pisania ostatniego tysiąca artykułów jest akceptacja naszej prezentacji na IAC 2010 w Pradze – największej i najbardziej prestiżowej konferencji astronautycznej. Możemy się pochwalić i innymi sukcesami. Jako jedyni w Polsce opisaliśmy przynajmniej część zawiłości związanych z końcem programu Constellation. Prawdopodobnie jako jedyni w Polsce opisaliśmy w tym roku wszystkie, bez wyjątku, nowe potwierdzone planety pozasłoneczne. Pisaliśmy też o sprawach, o których nikt inny nie napisał – np o prognozach bardzo słabego maksimum słonecznego.

Szczególne miejsce w naszych artykułach zajmowały informacje z Polski. Wśród nich – satelity BRITE-PL, a w szczególności konkurs na nazwy. Serwis Kosmonauta.net wspierał kandydaturę nazwy Heweliusz na drugiego satelitę, ale jednocześnie starał się informować o innych kandydatach.

Prócz tego staraliśmy się wspierać lokalne inicjatywy i wydarzenia a także brać w nich udział. Pojawiliśmy się m.in. na Dniach Technik Satelitarnych, konferencji poświęconej Ary’emu Sternfeldowi, konwencie Inne Sfery oraz na branżowym spotkaniu z greckimi firmami.

W tej chwili każdy nowy artykuł jest czytany przynajmniej kilkaset razy. Bardziej ważne informacje (np związane ze startami misji kosmicznych) mają oglądalność nawet i kilku tysięcy razy. Największe i najważniejsze wydarzenia (np. wykrycie Gliese581g) zostały przeczytane nawet i kilkanaście tysięcy razy. Uważamy, że to dobry wynik, pozwalający na umiarkowany optymizm. Możliwe, że i w Polsce jest wiele osób zainteresowanych astronautyką i badaniami kosmosu – dzięki serwisowi Kosmonauta.net jest szansa dotrzeć do nich.

Obecnie serwis Kosmonauta.net jest współtworzony przez ponad 20. autorów i redaktorów. Wciąż jednak nie jesteśmy w stanie napisać o wszystkich wydarzeniach – dlatego zapraszamy do współpracy z nami.

Dwutysięczny artykuł na naszym serwisie jest doskonałą okazją na rozpoczęcie konkursu. Naszym czytelnikom proponujemy napisanie eseju pod tytułem “Astronautyka w najbliższej dekadzie: w Polsce, Europie i na Świecie”. Dokładne informacje na temat tego konkursu pojawią się jutro o godzinie 18:00 CET, niemniej jednak już dziś zapraszamy do wzięcia udziału!

Nagrodami będą trzy fachowe książki w języku angielskim:

  • Tourists In Space, A Practical Guide – Erik Seedhouse
  • The Story of Manned Space Stations, An Introduction – Philip Baker
  • Apollo Through The Eyes Of The Astronauts – praca zbiorowa z udziałem prof. Stephena Hawkinga

Zapraszamy! Dziękujemy wszystkim czytelnikom serwisu Kosmonauta.net za odwiedziny i komentarze. Bez Waszego udziału Kosmonauta.net traciłby sens.

Comments are closed.