Powrót grupy 1112 (1121)

0

Zapowiadana grupa plam słonecznych o dawnej numeracji 1112 powróciła na widoczną z Ziemi tarczę Słońca. Pojawiły się już pierwsze rozbłyski klasy M. Nowa numeracja grupy to 1121.

Wczoraj wspominaliśmy o powracającej grupie 1112, która wyzwoliła dwa rozbłyski klasy C. Jeden z tych rozbłysków miał dość niespotykaną charakterystykę jak na ten okres aktywności słonecznej. Teraz grupa powróciła na widoczną z Ziemi półkulę słoneczną i “od razu” wyemitowała dwa rozbłyski, z których jeden był klasy M.

Poniższy film pokazuje grupę 1121 na wschodnim (lewym) brzegu widocznej tarczy naszej Dziennej Gwiazdy. Rozbłysk klasy M miał miejsce 5 listopada 2010 roku, o godzinie 00:56 CET. Ujęcia zostały zarejestrowane przez sondę SDO (Solar Dynamics Observatory).

{youtube}6qPDUsAJu8s{/youtube}
Powrót grupy 1112/1121 na widoczną z Ziemi tarczę Słońca (lewa strona) / Credits – NASA, SDO, NW7US

Wiele wskazuje na to, ze aktywność tej grupy się utrzyma na podobnym poziomie przez następne dni. Możemy zatem się spodziewać kolejnych mocnych rozbłysków. Jest też możliwe, że za około tydzień wydarzy się jeden, który będzie skierowany w Ziemię. Warto z tego powodu obserwować dalszą ewolucję tej grupy.

Warto tu dodać, że w połowie października grupa 1112 wykazywała się dość dużą aktywnością.

Aktywność słoneczna jest stale monitorowana na Polskim Forum Astronautycznym – LINK

Comments are closed.