Ważne spotkania ESA i UE

0

Dzisiaj, 21 października, w Palais d’Egmont w Brukseli, odbędzie się 2. Międzynarodowa Konferencja Eksploracji Kosmosu, poświęcona planom Europy dotyczącym załogowej i bezzałogowej eksploracji przestrzeni kosmicznej. Konferencję będzie można śledzić przez internet. Za tydzień zaś odbędzie się debata o polityce kosmicznej ESA i UE w Parlamencie Europejskim.

Międzynarodowa Konferencja Eksploracji Kosmosu

Konferencja będzie okazją do zaprezentowania planów ESA dotyczących załogowej i bezzałogowej eksploracji przestrzeni kosmicznej. Ministrowie 29 krajów ESA i Unii Europejskiej spotkają się w Brukseli, aby rozmawiać o przyszłości Europy w kosmosie. Będzie to kontynuacja rozmów rozpoczętych w zeszłym roku w Pradze. Do jej zasadniczych tematów należeć będą nowe technologie i dostęp do przestrzeni kosmicznej. Poruszana będzie też działalność agencji kosmicznych na świecie i możliwości współpracy.

Wydarzenia konferencji mające miejsce w Palais d’Egmont będzie można śledzić na stronach Komisji Europejskiej.

Konferencja jest organizowaną przez belgijską prezydencję UE, Komisję Europejską, Włochy, jako przewodzących radzie ministerialnej ESA, i ESA. Otwarcie konferencji poprowadzą: Herman Van Rompuy, przewodniczący Rady Europejskiej; Sabine Laruelle, minister badań naukowych belgijskiej prezydencji UE; Giuseppe Pizza, sekretarz stanu Włoch; Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej; Jean-Jacques Dordain, dyrektor generalny ESA.

Wśród gości konferencji będą przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, ESA, narodowych agencji kosmicznych, naukowcy i przemysłowcy.

Sala obrad Parlamentu Europejskiego / Credits: European ParliamentDebata o polityce kosmicznej UE

26 i 27 października odbędzie się spotkanie ministrów krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej. Spotkanie pod egidą Parlamentu Europejskiego i patronatem jego przewodniczącego, Jerzego Buzka, będzie okazją do zaprezentowania osiągnięć ESA i debaty nad europejskim programem kosmicznym.

Brukselska sala Parlamentu Europejskiego będzie przez 2 dni miejscem debaty nad przyszłością Europy w kosmosie. Spotkają się tu polityczni decydenci, dyrektorzy firm i przedstawiciele organizacji obywatelskich, aby rozmawiać o politycznych i finansowych skutkach i możliwościach jakie daje polityka kosmiczna Unii Europejskiej.

Polityka kosmiczna była i jest fundamentem działania Europejskiej Agencji Kosmicznej, od momentu jej powołownia przez traktak międzynarodowy (Konwencję ESA) w 1975 roku. ESA ma realizować politykę UE dotyczącą przestrzeni kosmicznej. Nowe znaczenie polityce kosmicznej dał Traktat Lizboński, który wszedł w życie 1 grudnia 2009. Kosmos stał się tam wyróżnionym i niezależnym filarem rozwoju gospodarki i społeczeństwa Zjednoczonej Europy.

Konferencja zostanie otwarta przez Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, przewodniczącego Rady Europejskiej, Hermana Van Rompuya, Antonio Tajaniego, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Jeana-Jacques’a Dordaina, dyrektora generalnego ESA, i Mercedes Bresso, przewodniczącą Europejskiego Komitetu Regionów.

Polskę reprezentować będzie podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Grażyna Henclewska.

Obrady będą otwarte dla publiczności.

Przedmiotami dyskusji i debta będą:
* Zarządzanie europejską infrastrukturą kosmiczną
* Polityka przemysłowa
* Finansowanie: publiczne, prywatne, komercyjność w przestrzeni kosmicznej
* Stan głównych europejskich programów kosmicznych
* Infrastruktura kosmiczna na rzecz zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa i obronności
* Infrastruktura kosmiczna w służbie społeczeństwu
* Infrastruktura kosmiczna na rzecz optymalnego zarządzania planetą
* Znaczenie eksploracji kosmosu

Źródło: ESA [1], ESA [2]

Comments are closed.