Umowa pomiędzy Boeing i Space Adventures

0

Kilkanaście dni temu firma Boeing podpisała umowę z firmą Space Adventures. W ramach tej umowy organizowane będą loty komercyjne do różnych celów na niską orbitę wokółziemską LEO (Low Earth Orbit) przy użyciu załogowej kapsuły CST-100 Boeinga. Na chwilę obecną cena za miejsce nie jest jeszcze znana, jednak przedstawiciele mówią o pierwszym locie jeszcze przed 2015 rokiem.

Zgodnie z tą umową, amerykańska firma Space Adventures będzie zajmowała się dystrybucją pasażerskich miejsc w lotach komercyjnych na pokładzie kapsuł CST-100 (Crew Space Transportation-100), budowanych przez firmę Boeing, trzecią największą korporacją działającą w przemyśle kosmicznym i zbrojeniowym pod względem przychodów.

Poprzez połączenie sił, bazując na zaletach oraz doświadczeniu obu stron, będzie możliwe zaoferowanie klientom bezpiecznego, przystępnego transportu na orbitę naszej planety. Jak do tej pory wszystkie komercyjne loty do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, oferowane prywatnym osobom, były organizowane  właśnie przez firmę Space Adventures. “Jeśli agencja NASA wraz z międzynarodowymi partnerami będą kontynuować goszczenie turystów na Stacji ISS, to efekty podpisanej umowy będą doskonale współgrały z wizją obecnego administratora NASA, wg której trzeba promować rozwój usług komercyjnych na orbicie LEO Ziemi” – przekazuje Brewster Shaw, wice prezydent oraz główny menedżer oddziału Eksploracji Przestrzeni Kosmicznej w firmie Boeing.

Cena za miejsce dla pojedynczego członka załogi kapsuły nie została jeszcze wyznaczona. Zostanie to uczynione po rozpoczęciu fazy budowy i rozwoju modelu CST-100 w pełnych wymiarach. Boeing wciąż rozwija projekt w ramach kontraktu CCDev (Commercial Crew Development Space Act Agreement) z agencją NASA. Program CCDev ma na celu stymulację rozwoju statków załogowych, przeznaczonych do kursowania na orbitę LEO i budowanych przez prywatne firmy. Boeing na rozwój kapsuły CST-100 otrzymał 18 mln $. Statek ten będzie mógł być wynoszony przez różne rakiety, obecnie rozwijane, bądź też już wykorzystywane. Na pokładzie CST-100 znajdzie się miejsce dla 7 osób.

Firma Space Adventures pomyślnie wysłała na Międzynarodową Stację Kosmiczną siedmiu turystów. Swoją główną siedzibę firma posiada w Vienna (stan Wirginia, USA) i jest obecnie jedyną, która oferuje prywatnym interesantom loty załogowe. W ofercie firmy znaleźć można pełne spektrum możliwości, rozpościerające się od ziemskich lotów parabolicznych do pełnych lotów na orbitę, od przygód na granicy z kosmosem do lotów wokół Księżyca. Klienci Space Adventures spędzili w kosmosie łącznie 2000 godzin, przemierzając dystans ponad 56 milionów kilometrów.

 

(Boeing)

Comments are closed.